Podwyżki płac w PKM Świerklaniec

10 października na konta pracowników przedsiębiorstwa komunikacyjnego w Świerklańcu wpłyną wyższe wynagrodzenia. Podwyżki są efektem negocjacji związków zawodowych z pracodawcą.

Jak informuje Zbigniew Szot, przewodniczący zakładowej „Solidarności”, stawki godzinowe  mechaników zostały podwyższone o 1,3 zł na godzinę, a kierowców o 1 zł. W efekcie wynagrodzenia zasadnicze mechaników będą wyższe o ok. 218 zł miesięcznie, a kierowców o ok. 168 zł brutto.

Pensje pracowników administracyjnych także wzrosną o 168 zł brutto na miesiąc. Strona związkowa uzgodniła również z pracodawcą, że dodatek za pracę w nadgodzinach w dni robocze będzie wynosił 100 proc. stawki pracownika, czyli będzie wyższy, niż wynikałoby to z przepisów prawa pracy. – Za pracę w nadgodzinach w dni świąteczne i w dni robocze pracownicy będą dostawać dodatek w jednakowej wysokości – zaznacza Zbigniew Szot.

Nowe rozwiązania i podwyżki weszły w życie we wrześniu. Jak informuje Zbigniew Szot, dla części kierowców jest to drugi wzrost płac w tym roku. Dzięki staraniom związków w czerwcu stawki najmniej zarabiających kierowców, czyli tych, którzy w spółce pracują mniej niż 10 lat, zostały podniesione o 0,6 zł na godzinę.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Międzygminna Spółka z o.o. w Świerklańcu zatrudnia ponad 250 osób. Firma obsługuje połączenia autobusowe z pobliskimi miejscowościami, m.in. z Bytomiem, Radzionkowem, Piekarami Śląskimi i Krupskim Młynem.

ak
źródlo foto: flickr.com/CC BY-S.A. 2.0/Janusz Jakubowski