Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki płac w PKM Katowice

Średnio o 120 zł brutto miesięcznie wzrosną od 1 sierpnia płace zasadnicze pracowników Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach. Niezależnie od tej podwyżki,  średnio o 70 zł brutto miesięcznie wzrosły od czerwca wynagrodzenia pracowników z co najmniej rocznym stażem pracy, których stawki godzinowe wynosiły do tej pory od 12 do 13 zł brutto.

Podwyżki wynagrodzeń w PKM przewiduje porozumienie płacowe z 17 maja pomiędzy zarządem przedsiębiorstwa a zakładowymi organizacjami związkowymi.

Rozmowy w sprawie wzrostu płac w firmie trwały blisko trzy miesiące. Jak podkreśla Józef Kuśmierczyk, szef zakładowej Solidarności, to były trudne negocjacje, ale ostatecznie udało się osiągnąć kompromis. Strony uzgodniły, że miesięczne płace pracowników umysłowych będą wyższe średnio o 120 zł brutto, a stawki godzinowe pracowników fizycznych wzrosną o 70 gr brutto. – W czasie rozmów tłumaczyliśmy zarządowi, że z powodu niskich zarobków ludzie, a szczególnie młodzi kierowcy, szukają lepiej płatnej pracy w innych przedsiębiorstwach przewozowych. Przekonywaliśmy pracodawcę, że podwyżki płac to z jednej strony szansa na zatrzymanie tych pracowników, a z drugiej zachęta dla młodych kierowców, aby przyszli do nas do pracy. To ważne, bo już od dłuższego czasu mamy sporą lukę pokoleniową – wyjaśnia przewodniczący.

Katowicki PKM zatrudnia ponad 860 pracowników.   

bea
źródło foto:commons.wikimedia.org/PawełGrzywocz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.