Podwyżki płac w PEC Bytomiu

O 184 zł brutto wzrosną płace zasadnicze pracowników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bytomiu. 16 lutego zostało podpisane porozumienie w tej sprawie pomiędzy zarządem spółki a zakładowymi organizacjami związkowymi. Wyższe wynagrodzenia wpłyną na konta pracowników w marcu wraz z wypłatą za luty.

Jak informuje Roman Poloczek, szef Solidarności w bytomskim PEC, to już druga podwyżka płac pracowników przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy. Dodaje też, że w styczniu każdy z nich otrzymał od pracodawcy finansowy bonus w wysokości 8,5 proc. średniego rocznego wynagrodzenia w spółce. W tej sytuacji związkowcy zakładali, że o kolejne podwyżki będą występować do zarządu spółki najwcześniej w drugim półroczu 2016 roku. Jednak po wypowiedzi prezydenta Bytomia w lokalnej prasie, że środki na rewitalizację miasta zamierza pozyskać m.in. z prywatyzacji bytomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, postanowili rozpocząć negocjacje wysokości tegorocznych płac już w lutym.

– Dla nas jest oczywiste, że skoro nasz zakład ma zostać sprywatyzowany, to ludziom należy podnieść stawki. Nie wiemy, jakie będą warunki pracy u prywatnego pracodawcy. Doświadczenia innych prywatyzowanych przedsiębiorstw z naszego sektora pokazują, że nie wygląda to różowo i na ewentualne podwyżki wynagrodzeń trzeba czekać latami. Na pewno będziemy walczyć, by obronić zakład przed prywatyzacją, ale musimy być przygotowani na wszystkie scenariusze – podkreśla przewodniczący.

Bytomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zatrudnia ponad 150 pracowników.

bea