Podwyżki płac w komunikacji miejskiej

90 groszy podwyżki do stawki godzinowej otrzymali od 1 czerwca pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach. Taki wzrost wynagrodzeń zapisany został w porozumieniu płacowym, podpisanym w maju przez pracodawcę i związki zawodowe z PKM.

– Postulowaliśmy podwyżki w wysokości 1,20 zł do stawki godzinowej, ale ostatecznie dla dobra firmy zdecydowaliśmy się na kompromis płacowy. Propozycja pracodawcy dotycząca wysokości podwyżek o 90 gr była ostateczna. Ze zrozumieniem przyjęliśmy wyjaśnienia zarządu PKM o licznych zobowiązaniach naszego przedsiębiorstwa. My już od dwóch lat trzymamy się zasady, że drobnymi krokami będziemy osiągali wyższe wynagrodzenia w stosunku do wielu pozostałych grup pracowniczych – mówi Józef Kuśmierczyk, przewodniczący Solidarności w katowickim PKM.

Kuśmierczyk informuje, że w ubiegłym roku związkom zawodowym z PKM udało się wynegocjować 80 gr podwyżki do stawki godzinowej oraz 400 zł premii, która w tym roku w styczniu została wypłacona pracownikom. Średnia płaca w katowickim PKM wynosi około 3,4 tys. zł brutto.

Od pierwszego czerwca podwyżki do stawki godzinowej w wysokości 90 groszy otrzymali też śląscy tramwajarze. Ale negocjacje na temat wzrostu wynagrodzeń w Tramwajach Śląskich w 2012 roku rozpoczęły się jeszcze w czwartym kwartale ubiegłego roku. – Wysokość podwyżek ostatecznie uzgodniliśmy w marcu, jednak wzrost wynagrodzeń uruchomiony został dopiero od 1 czerwca. W ten sposób pracodawca zaoszczędził kosztem pracowników – mówi Antoni Krzęciesa, przewodniczący Solidarności w Tramwajach Śląskich.