Podwyżki płac w jaworznickim magistracie

1 kwietnia pensje zasadnicze w Urzędzie Miejskim w Jaworznie wzrosły o 4 proc. Podwyżki zostały zagwarantowane pracownikom w regulaminie wynagradzania wynegocjowanym z pracodawcą przez zakładową Solidarność w marcu 2015 roku. Dodatkowo pracownicy magistratu w maju dostaną nagrodę z okazji branżowego święta.

Podwyżki wynagrodzeń były jednym z priorytetów Solidarności, która w jaworznickim urzędzie powstała na początku 2014 roku. Już kilka miesięcy po zarejestrowaniu związku komisji zakładowej NSZZ „S”, udało się doprowadzić do wzrostu płac, który objął ok. 50 proc. najmniej zarabiających pracowników magistratu. Kolejnym krokiem było wynegocjowanie nowego regulaminu wynagradzania, który zagwarantował coroczny wzrost stawek zasadniczych wszystkim pracownikom. Jak informuje przewodnicząca zakładowej Solidarności Halina Jamroz, dokument zaczął obowiązywać już w 2015 roku i dzięki niemu wiele osób dostało pierwsze od wielu lat podwyżki.

Sukcesem Solidarności jest też  wprowadzenie zmian w zakładowym regulaminie pracy, m.in. zniesienie obowiązku planowania całego rocznego urlopu. Obecnie pracownicy na początku roku muszą wskazać jedynie termin najdłuższego 14. dniowego urlopu, a pozostałe dni wolne mogą wybrać w dowolnym terminie. Związkowcy wynegocjowali też dodatkowy dzień wolny z okazji branżowego święta, które obchodzone jest 27 maja. – Nie zamykamy wtedy urzędu, ale każda osoba może wybrać dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego czasu pracy – wyjaśnia przewodnicząca. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy pracownicy urzędu otrzymają z tej okazji nagrodę w wysokości 50 proc. płacy minimalnej, czyli 925 zł brutto. Dzięki staraniom Solidarności od początku roku w urzędzie działa też Społeczna Inspekcja Pracy.

W jaworznickim urzędzie pracuje blisko 450 osób. Halina Jamroz podkreśla, że pracownicy magistratu doceniają działania Solidarności. – Cały czas do związku zapisują się kolejne osoby. Mamy już blisko 170 członków – dodaje.

aga