Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki płac w Huhtamaki

Od 1 kwietnia wzrosną wynagrodzenia w spółce Huhtamaki Foodservice Poland w Czeladzi. Podwyżki otrzymają wszyscy pracownicy, ale ich wysokość będzie uzależniona od ocen pracy.
 
Jak informuje Adam Flakus, przewodniczący Solidarności w firmie najwyższą, wynoszącą 300 zł brutto podwyżkę otrzyma ok. 20 proc. załogi, wzrost płac 70 proc. pracowników firmy wyniesie 200 zł brutto, pozostali dostaną 75 zł. – O wysokości podwyżek dla poszczególnych pracowników będą decydowali przełożeni, czyli kierownicy działów lub liderzy zmianowi. Jeżeli pracownik uzna, że został skrzywdzony i niewłaściwie oceniony przez przełożonego będzie mógł w ciągu 14 dni złożyć odwołanie. W komisji rozpatrującej odwołania na pewno znajdzie się przedstawiciel międzyzakładowej organizacji Solidarności – podkreśla związkowiec.
 
W jego ocenie kryteria oceny pracowników są czytelne, przełożeni brali pod uwagę przede wszystkim dyspozycyjność, zaangażowanie w pracę oraz umiejętności. Podczas rozmów
z pracodawcą związkowcy z Solidarności uzgodnili także, że pracownicy, którzy pracują w spółce dłużej niż 2 lata, a mają niższe stawki od osób ze stażem pracy wynoszącym od
6 miesięcy do roku, dodatkowo otrzymają wyrównanie. – Były takie sytuacje, że nowi pracownicy dostawali na starcie wyższe stawki od osób z dłuższym stażem. W tym roku zostanie to wyrównane – zaznacza Adam Flakus.
 
Uzależnienie wysokości podwyżek od ocen przełożonych to efekt ubiegłorocznych negocjacji płacowych. – W zeszłym roku wynagrodzenia zdecydowanej większości pracowników firmy wzrosły o 150 zł brutto, ale umówiliśmy się z pracodawcą, że kolejne podwyżki będą miały charakter motywacyjny – wyjaśnia.
 
Porozumienie płacowe w firmie zostanie oficjalnie podpisane w ciągu najbliższych dni. Jednak najważniejsze zapisy tego dokumentu czyli m.in. wysokość oraz zasady przyznawania podwyżek zostały już uzgodnione.
 
Solidarność w spółce Huhtamaki powstała w 2005 roku. Od tamtej pory związkowcy systematycznie negocjują wzrost płac. Adam Flakus podkreśla, że nawet jeżeli podwyżki każdego roku nie są wysokie, to w ciągu 12 lat wynagrodzenia w spółce wzrosły o ok. 1700 zł brutto. Dzięki zakładowej Solidarności od dwóch lat pracownicy otrzymują także comiesięczną premię za brak absencji w wysokości 80 zł.
 
Huhtamaki Foodservice Poland produkuje opakowania jednorazowe na żywność. Główna fabryka firmy znajduje się w Czeladzi, ale zakład prowadzi także produkcję w Siemianowicach Śląskich. Łącznie zatrudnia 440 osób. Do Solidarności będącej jedynym związkiem zawodowym działającym w firmie należy ok. 50 proc. pracowników.
 
ak
 

Dodaj komentarz