Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki płac w fabryce Stellantis w Tychach

O 830 zł brutto wzrosły w tym roku wynagrodzenia pracowników tyskiego zakładu FCA Poland należącego do koncernu Stellantis. Podwyżka w tej wysokości obejmuje wzrost stawek zasadniczych i miesięcznej premii. Porozumienie dotyczące wzrostu wynagrodzeń związkowcy podpisali z pracodawcą 3 lutego.

– Zarobki w FCA Poland nie należą do wygórowanych, więc oczekiwania załogi były nieco wyższe. Niemniej udało nam się podpisać całkiem niezłe porozumienie. I co bardzo ważne, podwyżki już weszły w życie. Wypłaty za styczeń, które wpłynęły na konta pracowników na początku lutego, już uwzględniały wynegocjowane przez stronę związkową podwyżki – powiedziała Wanda Stróżyk, przewodnicząca „Solidarności” w tyskiej fabryce.

Obok podwyżek stawek zasadniczych i premii porozumienie płacowe przewiduje też wzrost wszystkich dodatków funkcyjnych o 100 proc. Po tej zmianie dodatek dla brygadzistów wynosi 150 zł, a dla team leaderów 300 zł. W przypadku kadry kierowniczej niższego i wyższego szczebla jest to analogicznie 900 zł i 2 tys. zł. – Te dodatki stały w miejscu od 2006 roku. Dochodziło do sytuacji, w których pracownicy nie chcieli awansować i brać na siebie ogromnej odpowiedzialności, bo nie wiązało się to z satysfakcjonującą gratyfikacją finansową – zaznacza Wanda Stróżyk.

Podczas negocjacji uzgodniono też, że jeżeli wyniki finansowe spółki osiągną pożądany poziom, pracownikom wypłacona zostanie dodatkowa premia. Zasady wypłacenia tej premii mają zostać opracowane do 30 czerwca.

Bezpośrednio w FCA Poland pracuje ok. 2300 osób. Oprócz nich zapisami porozumienia płacowego objętych zostanie ok. 800 osób zatrudnionych za pośrednictwem firm zewnętrznych.

aga
źródło foto: materiały prasowe Stellantis