Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki płac pracowników Politechniki Śląskiej

Na początku czerwca na konta wszystkich pracowników Politechniki Śląskiej wpłynęły wyższe wynagrodzenia za maj wraz z wyrównaniem od początku roku. Oprócz tego część osób otrzyma w najbliższych dniach podwyżki uznaniowe, również z wyrównaniem od stycznia.
 
Płace zasadnicze we wszystkich grupach zawodowych wzrosły o kwotę równą 7,5 proc. najniższej płacy w tej grupie. – Dążyliśmy do tego, żeby największe podwyżki otrzymały te osoby, które w swoich grupach zarabiają najmniej i ten cel udało nam się osiągnąć – mówi dr Krzysztof Tytkowski, przewodniczący Solidarności na Politechnice Śląskiej. Zaznacza, że płaca zasadnicza pracownika obsługi wzrosła o 155 zł brutto, a profesora o 481 zł brutto. 
 
Ponadto przedstawiciele organizacji związkowych uzgodnili z władzami uczelni, że dziekanom poszczególnych wydziałów przekazane zostaną środki na podwyżki uznaniowe. – Żeby nie powiększać dysproporcji w zarobkach pracowników uczelni, zastrzegliśmy, że podwyżka uznaniowa nie może przekroczyć 5 proc. płacy minimalnej w danej grupie – wyjaśnia przewodniczący. 
 
Środki na wzrost płac w wyższych uczelniach zagwarantowane zostały w ustawie budżetowej na 2019 roku. Jednak ostateczna decyzja w sprawie podziału tych środków i poziomu podwyżek to efekt negocjacji władz Politechniki Śląskiej z organizacjami związkowymi. Odpowiednie porozumienie strony zawarły w połowie maja. Jak podkreśla dr Tytkowski, choć związkowcom udało się wynegocjować wyższy wzrost płac, niż wynikałoby to z rozporządzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, to wciąż pozostaje spory niedosyt. – Nasze pensje stały w miejscu od 2015 roku. Dobrze, że wreszcie jakieś pieniądze się pojawiły, ale do końca nie jesteśmy zadowoleni. Liczyliśmy na więcej. Od 2015 roku płaca minimalna poszła w górę o 500 zł brutto, nie mówiąc już o średniej pensji – dodaje.
 
Politechnika Śląska zatrudnia ok. 3 tys. osób.
 
aga
źródło foto:pixabay.com/CC0
 
 

Dodaj komentarz