Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki płac pracowników komunikacji miejskiej

Organizacje związkowe działające w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu wynegocjowały wzrost wynagrodzeń dla wszystkich pracowników spółki. Wyższe pensje wpłyną na ich konta najpóźniej 10 sierpnia. Dzięki staraniom związków na początku lipca na konta pracowników Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Katowice też wpłynęły wyższe wypłaty.
 
Jak informuje Jan Baran, wiceprzewodniczący Solidarności w PKM w Sosnowcu, w lipcu wynagrodzenia zasadnicze osób zatrudnionych w biurach wzrosły o 168 zł brutto. Natomiast stawki godzinowe pozostałych pracowników zostały podniesione o 1 zł, czyli o także o ok. 168 zł brutto, miesięcznie. – Wraz z podwyżkami stawek zasadniczych wzrosną też pochodne, takie jak dodatek stażowy, premia, dodatek za pracę w porze nocnej i dodatek za pracę w niedziele i święta – dodaje Baran.
 
W czerwcu podobne porozumienie płacowe weszło w życie w Przedsiębiostwie Komunikacji Miejskiej Katowice. Tu związki zawodowe też wynegocjowały podwyżki stawek godzinowych kierowców i mechaników o 1 zł brutto, natomiast pracownicy administracji otrzymali podwyżkę wynoszącą 170 zł miesięcznie. Po raz pierwszy wyższe wypłaty wpłynęły na ich konta na początku lipca. – Udało nam się też doprowadzić do podwyższenia stawek zaszeregowania kierowców i pracowników zaplecza technicznego w zależności od stażu pracy – mówi Józef Kuśmierczyk, przewodniczący Solidarności w PKM Katowice. Jak zaznacza, dla pracowników z 5-letnim stażem będzie to 18 zł brutto, z 10-letnim, 19 zł brutto. Natomiast stawka godzinowa kierowcy lub pracownika zaplecza technicznego posiadającego 20-letni staż pracy wzrośnie do 21 zł. Te podwyżki wejdą w życie w październiku tego roku.
 
Przewodniczący zakładowej Solidarności w katowickim PKM podkreśla, że rozmowy z pracodawcą były bardzo trudne, a wynegocjowane podwyżki nie do końca usatysfakcjonowały pracowników, zwłaszcza kierowców i mechaników. – Będziemy się starali dalej negocjować. Jeśli ludzie w naszej firmie nie zaczną dużo lepiej zarabiać, to po prostu zaczną szukać innej pracy – zaznacza Józef Kuśmierczyk.
 
PKM w Sosnowcu zatrudnia 850 pracowników, a PKM Katowice ponad 800 osób.
 
aga
źródło foto:pkm.pl
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *