Podwyżki płac dla 67 tys. pracowników

Wynagrodzenia zasadnicze pracowników Poczty Polskiej wzrosną od 1 grudnia o 450 zł brutto. Wraz z pochodnymi miesięczna podwyżka wyniesie przeszło 560 zł brutto. Ponadto do 10 grudnia na konta pocztowców wpłynie nagroda świąteczna w wysokości 400 zł brutto. Podwyżka i dodatkowa premia to efekt starań „Solidarności” działającej w Poczcie Polskiej.

Porozumienie w tej sprawie przedstawiciele związku i pracodawcy podpisali pod koniec września. – Pracownicy powinni być zadowoleni. Rok 2022 jest przełomowy, bo udało nam się wynegocjować najwyższe podwyżki w historii firmy. Patrząc realnie na nasze możliwości, osiągnęliśmy wszystko, co byliśmy w stanie osiągnąć – mówi Witold Paluszak, wiceprzewodniczący „Solidarności” w Poczcie Polskiej.

Jak zaznacza, w całym 2022 roku wynagrodzenia pracowników Poczty Polskiej wzrosły łącznie o ok. 1000 zł brutto. Pierwsza podwyżka, wynosząca 300 zł brutto, weszła w życie w styczniu. – Ponadto udało nam się podpisać protokół dodatkowy przedłużający funkcjonowanie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz korzystne dla pracowników regulaminy pracy i Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – dodaje Paluszak.

Podkreśla, że w Poczcie Polskiej działa blisko 100 organizacji związkowych, co utrudnia dialog z pracodawcą. – Dojście do porozumienia w tak dużym gronie jest praktycznie niemożliwe. Z tego powodu ciężar prowadzenia negocjacji dotyczących poprawy warunków pracy i płacy spoczywa na „Solidarności” – mówi.

W Poczcie Polskiej zatrudnionych jest ok. 67 tys. pracowników.

aga
źródło foto: materiały prasowe PP