Podwyżki i premie w Ryfamie

Wzrost płac zasadniczych średnio o 130 zł brutto miesięcznie oraz wprowadzenie dwóch kwartalnych nagród wynoszących w sumie 700 zł brutto – to najważniejsze zapisy porozumień podpisanych na początku grudnia z pracodawcą przez organizacje związkowe działające w Ryfamie w Rybniku. Rozwiązania wynegocjowane przez związki wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku, ale jeszcze w tym roku przed Świętami Bożego Narodzenia pracownicy spółki otrzymają dodatkową premię.

– O konkretnych kwotach podwyżek dla poszczególnych osób zdecydują przełożeni, natomiast uzgodniliśmy z pracodawcą, że pracownicy, którzy zarabiają najmniej, dostaną większe podwyżki – informuje Marcin Wygryło, przewodniczący zakładowej „Solidarności”.

Zgodnie z porozumieniami podpisanymi przez stronę związkową i pracodawcę w zakładzie wprowadzona zostanie premia za brak absencji w wysokości 450 zł brutto, która będzie wypłacana co kwartał. Równolegle, również co kwartał, każdy pracownik będzie miał szansę na kolejne, dodatkowe 250 zł. Warunkiem otrzymania tej nagrody jest wcześniejsze zadeklarowanie, że nie będzie palił papierosów w pracy. – Pracodawca wprowadził taki program antynikotynowy, bo dąży do całkowitego wyeliminowania palenia papierosów przez pracowników w godzinach pracy – dodaje przewodniczący „S”.

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia na konta załogi wpłynie premia „efektywnościowa”, która w zależności od stażu pracy i absencji w 2019 roku wyniesie 1000 zł brutto lub 1250 zł brutto.

Ryfama zajmuje się produkcją maszyn górniczych. Zakład należy do Grupy Famur i zatrudnia ponad 200 osób.

aga
źródło foto:pixabay.com/CC0