Podwyżki i premie u kooperantów Fiata

Wynagrodzenia w Fenice Poland wzrosną w najbliższych miesiącach średnio o 340 zł. Podwyżka będzie wypłacona w trzech transzach. Z kolei pracownicy Comau Poland i Fiat Services wraz z wypłatą za lipiec otrzymali jednorazowe nagrody. W pierwszej spółce było to 1100 zł brutto, w drugiej o sto złotych mniej.

Zgodnie z pakietem ekonomicznym na lata 2014 – 2015 podpisanym 31 lipca przez związki zawodowe i zarząd Fenice Poland stawki zasadnicze pracowników zostaną zwiększone średnio o 296 zł. Po doliczeniu 15-procentowej premii regulaminowej łączny wzrost wynagrodzeń wyniesie więc średnio 340 zł. Pierwsza transza podwyżki w średniej wysokości 116 zł zaczęła obowiązywać od 1 lipca. Druga część zostanie wypłacona pracownikom w listopadzie, a trzecia zostanie wprowadzona pierwszego stycznia 2015 roku. – Podczas negocjacji zapowiedziano także, że jedna czwarta pracowników Fenice Poland otrzyma w bieżącym półroczu podwyżkę indywidualną lub przeszeregowanie. Pierwsze osoby takie podwyżki otrzymały w lipcu, czyli cały proces został już uruchomiony – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność w Fiat Auto Poland, która zasięgiem swojej działalności obejmuje również spółki zależne i kooperujące z Fiatem.

W porozumieniu zawartym w Fenice Poland ustalono też wysokość nagrody z okazji Świąt Bożego Narodzenia w 2014 roku. – W tym roku nagroda świąteczna wyniesie 1750 zł. Otrzyma ją każdy pracownik zatrudniony w firmie na dzień 10 grudnia – tłumaczy przewodnicząca.

W Comau Poland, innej spółce kooperującej z tyską fabryką Fiata, związkom zawodowym udało się wynegocjować jednorazową nagrodę roczną w wysokości 1100 zł brutto  za zaangażowanie załogi w realizację zwiększonych zadań produkcyjnych. Z kolei w firmie Fiat Services, świadczącej usługi finansowo-księgowe dla FAP nagroda wyniesie 1000 zł brutto. W obu przypadkach o wypłatę nagród wnioskowały związki zawodowe.

łk