Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki i premia w Alstom Konstal

Dzięki staraniom Solidarności płace pracowników chorzowskiej spółki Alstom Konstal wzrosły od lipca o 280 zł brutto. Otrzymają oni też jednorazową nagrodę w wysokości 1050 zł brutto.
 
Porozumienie płacowe w firmie zostało podpisane 19 czerwca. – Kwota 280 zł brutto to kompromis, bo nasze oczekiwania były wyższe. Trzeba jednak zaznaczyć, że co roku udaje nam się skutecznie negocjować podwyżki. W ciągu ostatnich 4 lat wynagrodzenia w naszej firmie wzrosły o ponad tysiąc zł – mówi Karol Pluszczyk, szef Solidarności w Alstom Konstal.
 
Podwyżki płac zapisane w porozumieniu obowiązują od 1 lipca, a jednorazową premię pracownicy otrzymają najpóźniej 8 lipca. – Co dla nas było bardzo ważne, wzrost wynagrodzeń jest równy dla wszystkich. Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla najniżej uposażonych pracowników – wskazuje przewodniczący.
 
Oprócz podwyżek zbiorowych w porozumieniu zapisano również pulę środków, które firma przeznaczy na indywidualne przeszeregowania. Pracodawca zobowiązał się również, że do końca października 2019 roku, niektóre obowiązujące w firmie dodatki płacowe zostaną wpisane do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.  – Chodzi np. o dodatek dla pracowników lakierni, czy prostowaczy. Dzisiaj to czy pracownik dostanie dodatek czy też nie zależy od decyzji przełożonego. Wpisanie tych dodatków do ZUZP uczyni z nich stały składnik wynagrodzenia – tłumaczy Karol Pluszczyk.
 
Chorzowska spółka Alstom Konstal zatrudnia ok. 1100 pracowników. Produkuje pojazdy szynowe, głównie wagony metra, wagony kolejowe i kompletne pociągi. Zakład należy do francuskiego koncernu Alstom.
 
łk
 

Dodaj komentarz