Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki i pakiet medyczny w CMC Poland

Co najmniej o 90 zł brutto miesięcznie wzrosną od września płace zasadnicze pracowników CMC Poland w Zawierciu. Oprócz podwyżek załoga huty objęta zostanie bezpłatnym pakietem medycznym. To najważniejsze zapisy porozumienia płacowego zawartego 28 sierpnia w zawierciańskiej hucie.

– To porozumienie jest kompromisem. Podczas trudnych, dwumiesięcznych negocjacji udało osiągnąć więcej, niż początkowo proponował pracodawca. Zarząd CMC Zawiercie zakładał wzrost płac na poziomie 1,5 proc., czyli o około 60 zł brutto. W efekcie negocjacji płace zasadnicze w hucie wzrosną o 2,5 proc., czyli średnio  o 100 zł brutto. 90 zł podwyżki otrzymają obligatoryjnie wszyscy pracownicy. Resztę pieniędzy, czyli 1/10 wskaźnika wzrostu wynagrodzeń, pracodawca przeznaczył na wyrównanie stawek zasadniczych części załogi – wyjaśnia Henryk Zwolan, przewodniczący zakładowej Solidarności.

W porozumieniu płacowym pracodawca zobowiązał się też do objęcia od stycznia 2016 roku pracowników CMC Poland bezpłatnym pakietem medycznym. – Ludzie będą mogli go realizować w ponad 1500 niepublicznych placówkach medycznych na terenie całego kraju. Tam będą mieli m.in. zagwarantowany bezpłatny dostęp do bardzo wielu lekarzy specjalistów. Do nich będą mogli się zapisać z dnia na dzień i do tego na ściśle określoną godzinę. Pakiet gwarantuje im też dostęp m.in. do specjalistycznych badań lekarskich, rehabilitacji i drobnych zabiegów medycznych – informuje Henryk Zwolan.

Dodaje też, że co miesiąc składki na pakiet medyczny w kwocie około 65 zł od osoby odprowadzać będzie pracodawca  Pracownicy płacić będą jedynie podatek i składkę ZUS od niewielkiej części nie związanej z medycyną pracy i profilaktyką zdrowia.

Podczas negocjacji związkowcy zawnioskowali także do dyrekcji CMC Poland o gwarancje, że w hucie nie będzie zwolnień grupowych. – Pracodawca zadeklarował, że takich zwolnień nie będzie, a tym samym podwyżki płac nie będą wprowadzane kosztem ograniczenia zatrudnienia – podkreśla Henryk Zwolan.

Wzrost płac i pakiet zdrowotny to nie jedyne bonusy dla pracowników zawierciańskiej huty, o które w ostatnim czasie postarali się  związkowcy z zakładowej Solidarności.  – Wcześniej zawarliśmy porozumienia z pracodawcą, w których zapewniliśmy ludziom w 2016 roku wzrost o 100 zł dwóch premii: letniej i świątecznej. Teraz każda z tych premii wynosić będzie 1850 zł. Również w przyszłym roku do kwoty 444 zł zwiększona zostanie wysokość nagrody okolicznościowej, tzw. „małego hutnika”, która wypłacana jest co roku w maju – wylicza przewodniczący.

Huta CMC Poland w Zawierciu zatrudnia ponad 1,8 tys. pracowników. Zakład jest jednym z największych w Polsce producentów prętów zbrojeniowych i siatki z drutu.

bea
źródło foto:pixabay.com/hans

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.