Podwyżki i nagroda w Adient Seating Poland

Podwyżki płac zasadniczych, podniesienie minimalnych stawek w zakładzie i wypłata jednorazowej nagrody – to najważniejsze zapisy porozumienia wynegocjowanego z pracodawcą  przez Solidarność w firmie Adient Seating Poland w Bieruniu. Dzięki staraniom związku wynagrodzenia w firmie wzrosły w ostatniej dekadzie dwukrotnie.

– Co roku w maju negocjujemy z pracodawcą porozumienie płacowe. W tym roku stawki godzinowe wszystkich pracowników produkcyjnych i pośrednio produkcyjnych wzrosną o 1,20 zł brutto. W przeliczeniu na cały miesiąc daje to kwotę nieco ponad 200 zł, czyli będzie to odczuwalna podwyżka – mówi Tomasz Sztelak, przewodniczący Solidarności w Adient Seating, która jest jedyną organizacją związkową działającą w firmie.

Związek w bieruńskim zakładzie powstał ponad 10 lat temu. W tym czasie w wyniku corocznych negocjacji płacowych z pracodawcą, wynagrodzenia pracowników wzrosły o ok. 100 proc. – Poza podwyżką płac, w tegorocznym porozumieniu uzgodniliśmy z zarządem firmy wzrost minimalnych stawek godzinowych dla nowo przyjmowanych pracowników produkcyjnych. Zgodnie z porozumieniem będą one wynosić 15 zł w okresie próbnym i 15,50 po zakończeniu okresu próbnego.

Kolejny zapis porozumienia podpisanego 15 maja dotyczy jednorazowej nagrody, która trafi na konta pracowników wraz z wynagrodzeniem za sierpień. – Nagroda wyniesie 600 zł brutto, o 200 zł więcej niż rok wcześniej – mówi przewodniczący.

Adient Seating Poland w Bieruniu zatrudnia ponad 500 pracowników. Firma produkuje fotele samochodowe dla tyskiej fabryki Fiata i gliwickiego Opla.

łk
źródło foto:pixabay.com/CC0