Podwyżki dla pracowników samorządowych w Katowicach

140 zł brutto podwyżki dostali od 1 października pracownicy instytucji i zakładów podległych miastu Katowice. Wzrost płac to efekt działań Solidarności. We wrześniu związkowcy zorganizowali akcję ulotkową oraz manifestację przed katowickim magistratem.

– Ta podwyżka to wynik naszej pikiety i sukces wszystkich osób, które wzięły w niej udział. Oprócz wymiaru materialnego udało nam się osiągnąć coś jeszcze. Ludzie po raz kolejny przekonali się, że warto należeć do związków zawodowych, że Solidarność stanowi dzisiaj jedyną zorganizowaną siła społeczną, która jest w stanie skutecznie bronić oraz upominać się o prawa szeregowych pracowników – mówi Mariusz Sumara, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Pracowników Samorządowych w Katowicach.

Wzrost wynagrodzeń nie jest jedynym postulatem pracowników zrzeszonych w MKK. Związkowcy domagają się też m.in. opracowania systemowych rozwiązań w sferze płac na lata 2014-2019, a w szczególności poprawy sytuacji najniżej uposażonych pracowników. – Z powodu wieloletnich zaniedbań w instytucjach podległych miastu Katowice wciąż jest spora liczba osób, które mimo pracy na pełen etat są zmuszone do korzystania z pomocy społecznej. Mówiliśmy o tym nie tylko podczas wrześniowej pikiety, ale również na posiedzeniu Komisji Budżetu Miasta. Radni zapewnili, że zajmą się tym w następnej kadencji. Ich deklaracje zostały zaprotokołowane – podkreśla Mariusz Sumara.

Jak tłumaczy przewodniczący, decyzja władz Katowic o podniesieniu płac pracowników instytucji samorządowych z pewnością ma związek z nadchodzącymi wyborami. – Już podczas wrześniowej akcji protestacyjnej zdawaliśmy sobie sprawę, że okres przedwyborczy, to najlepszy czas, aby upomnieć się o swoje. Dzisiaj radni szukają winnych zaniedbań i prześcigają się w deklaracjach o poparciu dla naszych postulatów. Po wyborach zweryfikujemy te słowa – zaznacza szef MKK.

Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna NSZZ Solidarność Pracowników Samorządowych w Katowicach reprezentuje kilka tysięcy pracowników zakładów i instytucji należących lub zależnych finansowo od katowickiego samorządu. W MKK zrzeszeni są m.in. pracownicy Domu Pomocy Społecznej „Przystań”. Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiej Biblioteki Publicznej czy Straży Miejskiej.

łk