Solidar Śląsko Dąbrow

Podwyżki dla najmniej zarabiających

Średnio o 150 zł brutto wzrosną od października płace zasadnicze pracowników działów sterylizatorni i technicznego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Z kolei salowe będą do końca roku otrzymywać dodatki do pensji w wysokości 80 zł brutto. Porozumienie w tej sprawie zawarli  z dyrekcją GCZD związkowcy z zakładowej Solidarności.

Jak podkreślają związkowcy, podwyżki obejmą najmniej zarabiających pracowników szpitala.  – Tak naprawdę powinniśmy wystąpić do dyrektora o zwiększenie wynagrodzeń dla 400 bądź 500 osób, bo Solidarność zrzesza pracowników wszystkich szpitalnych grup zawodowych, oprócz lekarzy i pielęgniarek. Ale zdajemy sobie sprawę, że placówka jest zadłużona, że wymaga sporych inwestycji. W tej sytuacji pracodawca nie dałby rady zrealizować postulatu płacowego obejmującego prawie cały personel. Zależało nam, by podwyżki w pierwszej kolejności dostali  ludzie, którzy najmniej zarabiają – tłumaczy Bogdan Dąbrowski, przewodniczący Solidarności w GCZD.

Związkowcy wskazują, że rozmowy płacowe pracodawcą były prowadzone po partnersku, były rzeczowe i konkretne. – W naszym szpitalu w  ciągu ostatnich 15 lat dyrektorzy zmieniali się średnio co półtora roku. Przeważnie nie przyjmowali do wiadomości, że są tu ludzie, którzy za mało zarabiają. Obecny dyrektor od razu sprawdził, jakie są rynkowe stawki płac dla tych pracowników. Z tabel jasno wynikało, że szpital płaci im za mało – mówi Bogdan Dąbrowski.

Porozumienie płacowe zakłada również wypłatę do końca roku comiesięcznego dodatku 80 zł brutto dla salowych. Związkowcy już rozpoczęli negocjacje z dyrekcją szpitala na temat podwyższenia salowym od nowego roku stawek zasadniczych. Dąbrowski informuje, że niezależnie od tych rozmów pracodawca zobowiązał się do wypłacenia salowym ostatniej raty tzw. nagrody termomodernizacyjnej. – W czasie termomodernizacji panie salowe pracowały ponad normy. Poprzednia dyrektorka obiecała im, że za zwiększony zakres czynności otrzymają nagrodę w ratach. Ostatniej raty nie wypłaciła. Obecny pracodawca zapowiedział, że dopełni tego zobowiązania – wyjaśnia przewodniczący.

GCZD zatrudnia blisko 1000 pracowników, z czego ponad 130 osób to pracownicy działów sterylizatorni i technicznego oraz salowe.

bea

 

Dodaj komentarz