Solidar Śląsko Dąbrow

Podpisy ws. referendum emerytalnego

16 grudnia Solidarność rozpoczęła akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie zachowania obecnie obowiązującego wieku przechodzenia na emeryturę. – Polacy mają prawo wypowiedzieć się w tak ważnej społecznie kwestii, a niestety dialog dla rządu premiera Tuska jest czymś obcym – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „S”.

– Po expose mieliśmy nadzieję, że rozpocznie się dialog. Ale obawiam się, że rząd będzie swoje propozycje omawiał przy stole, a my będziemy zmuszeni robić to na ulicach. Wszelkie sondaże i pokazują, że Polacy nie chcą podwyższenia wieku emerytalnego. Niestety rządzący po wyborach zapominają, kto ich wybrał, uważają, że maja patent na mądrość i nie prowadzą dialogu – powiedział Piotr Duda podczas konferencji prasowej kończącej posiedzenie Komisji Krajowej „S” w siedzibie Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności w Katowicach.

O rozpoczęciu akcji zbierania podpisów Komisja Krajowa zdecydowała jednogłośnie podczas posiedzenia 15 grudnia. – Będę rozmawiał z wszystkimi środowiskami pracowniczymi, organizacjami pracodawców, z partiami opozycyjnymi, ze wszystkimi, którzy chcą, aby na ten temat mogli się wypowiedzieć obywatele – podkreślił Piotr Duda.

Przewodniczący odniósł się również do zapowiedzianych w expose premiera Donalda Tuska zmianach w systemie emerytur górniczych. – Pan premier powiedział, że z emerytur górniczych będą korzystać ci, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu węgla. Nie wiem, czy pan premier się nie orientuje, czy doradcy źle mu podpowiadali, ale nie zdaje sobie chyba sprawy z tego, że wszyscy górnicy pod ziemią pracują bezpośrednio przy wydobyciu węgla – powiedział Duda.

Członek prezydium KK Henryk Nakonieczny podkreślił, że zdaniem „S” podniesienie wieku emerytalnego nie jest skutecznym narzędziem do poprawienia sytuacji systemu emerytalnego i  spowoduje, iż znaczna część osób zostanie jedynie przesunięta z systemu emerytalnego na świadczenia rentowe. Zaznaczył, że wydłużając wiek emerytalny, nie rozwiążemy problemu demograficznego i niskiej dzietności. Zdaniem Nakoniecznego zamiast podnoszenia wieku emerytalnego należałoby m.in. dążyć do zwiększenia liczby ubezpieczonych pracowników, ujednolicenia zasad  wnoszenia składki do systemu oraz stworzenia narzędzi  umożliwiających przechodzenie pracowników z umów śmieciowych na umowy o pracę. – To są rozwiązania pozytywne, nie tylko dla systemu emerytalnego, ale także dla rozwoju państwa i gospodarki. W przeciwnym razie będziemy stale gonić kryzys demograficzny.

Podpisy pod związkowym wnioskiem o referendum będą zbierane we wszystkich siedzibach Solidarności. – W dniach przedświątecznych podczas naszej akcji wigilijnej będziemy tez zbierać podpisy pod hipermarketami. Będziemy również sukcesywnie rozszerzać akcje poprzez współpracę z innymi organizacjami. Formularze do zbierania podpisów będzie też można ściągać z naszych stron internetowych – poinformował Henryk Nakonieczny.

Dodaj komentarz