Solidar Śląsko Dąbrow

Początek referendum w zbrojeniówce

Ruszyła akcja referendalna w zakładach przemysłu zbrojeniowego. Jako pierwsi w tej branży głosują pracownicy Nitroergu. – Ze względu na specyfikę firmy lokalizację w dwóch miejscach: w Krupskim Młynie i w Bieruniu oraz pracę na zmiany, referendum potrwa do 18 grudnia. W sumie do wzięcia udziału w głosowaniu uprawnionych jest ok. 1000 pracowników – mówi Piotr Nowak, przewodniczący Solidarności w Nitroergu w Krupskim Młynie.

Przewodniczący „S” w Nitroergu w Bieruniu Andrzej Pietras podkreśla, że wszystkie postulaty zgłoszone przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy mają istotne znacznie dla pracowników tej firmy. Jednak szczególnie ważny jest postulat dotyczący utrzymania rozwiązań emerytalnych, przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze. – Zajmujemy się m.in. produkcją materiałów wybuchowych. Praca na wielu stanowiskach jest nie tylko niebezpieczna, ale także stresująca i uciążliwa, dlatego powinniśmy mieć możliwość skorzystania z rozwiązań emerytalnych związanych z pracą w  warunkach szkodliwych – dodaje Andrzej Pietras.

W przyszłym tygodniu referendum zostanie przeprowadzone w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy oraz w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych Obrum. – Podjęliśmy uchwałę o przystąpieniu do referendum, teraz czekamy aż podobną uchwałę podejmą pozostałe organizacje związkowe, powołamy wspólny komitet i w przyszłym tygodniu przeprowadzimy głosowanie – mówi Zdzisław Goliszewski, przewodniczący Solidarności w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy.

Równocześnie akcja referendalna rusza w zakładach przemysłu metalowego. 12 grudnia głosowanie rozpoczyna się w spółce Saia-Burgess Poland w Dąbrowie Górniczej. – Do głosowania uprawnionych jest ok. 600 pracowników. Wyniki zostaną podane 14 grudnia – mówi Magda Rosa, przewodnicząca zakładowej Solidarności. Spółka zajmuje się produkcją silników i przełączników małej mocy. W tym tygodniu rusza też referendum w Timken Polska i Vitkowice Milmet. W przyszłym tygodniu akcja referendalna rozpocznie się w Fabryce Obrabiarek „Rafamet” S.A. Kolejne zakłady z branży metalowej będą przystępować do głosowań już po świętach.

Dodaj komentarz