Solidar Śląsko Dąbrow

Początek referendum w kopalniach

Od rana trwa referendum strajkowe w kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej oraz w kopalniach należącego do Grupy Tauron Południowego Koncernu Węglowego. Górnicy podejmują decyzję, czy przystąpić do generalnego strajku solidarnościowego w regionie.

W Kompanii Węglowej jako pierwsi, już w środę, referendum rozpoczęli górnicy z kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej. – Frekwencja przekroczyła 65 proc. ogółu zatrudnionych w zakładzie. To jest bardzo dobry wynik, zważywszy na wysoką absencję chorobową w tym okresie. Oceniam, że w tym referendum osiągniemy jeden z najlepszych wyników frekwencyjnych w historii głosowań w naszej kopalni – mówi Dariusz Kulpa, przewodniczący zakładowej Solidarności.

– We wchodzącym w skład PKW Zakładzie Górniczym Sobieski do godz. 10.00 swoje głosy oddało 1100 pracowników z ponad 3000 zatrudnionych. To już ponad 1/3 załogi. Tak wysoka frekwencja świadczy o ogromnym zainteresowaniu akcją – mówi Waldemar Sopata, szef Solidarności w PKW. Od rana trwa też głosowanie w drugiej kopalni PKW – ZG Janina w Libiążu.  Referendum będzie prowadzone na wszystkich zmianach. Wyniki głosowania powinny być znane w piątek rano.

W kopalni Brzeszcze w środę były prowadzone masówki informacyjne. W czwartek rozpoczęło się głosowanie. – Zainteresowanie załogi jest bardzo duże, więc jestem spokojny o frekwencję. Głosowanie potrwa do północy, bo musimy umożliwić oddanie głosu wszystkim pracownikom ze wszystkich zmian. W piątek rano powinniśmy skończyć liczenie głosów i podać wyniki – mówi Stanisław Kłysz, szef Solidarności w kopalni Brzeszcze.

Referendum strajkowemu w kopalniach Kompanii i PKW towarzyszy zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską w sprawie zawieszenia pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej. 
 

Dodaj komentarz