Plan naprawczy dla szpitala w Murckach

Rada Miasta Katowice przyjęła plan naprawczy dla Szpitala Murcki w Katowicach. Dokument zakłada kompleksową modernizację placówki. Jeszcze kilka miesięcy temu szpital miał został przyłączony do Górnośląskiego Centrum Medycznego, ale dzięki protestom Solidarności tak się nie stało.

Michał Czober, przewodniczący Solidarności w Szpitalu Murcki przypomina, że w styczniu tego roku władze Katowic forsowały pomysł przyłączenia placówki do Górnośląskiego Centrum Medycznego, należącego do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Do GCM miały zostać przeniesione wszystkie poradnie i odziały z wyjątkiem reumatologii. Z tych zamiarów prezydent miasta wycofał się dopiero po protestach organizowanych przez organizacje związkowe i mieszkańców Katowic. – Uzgodniliśmy wówczas, że szpital zostanie wyprowadzony z długów i dalej będzie mógł funkcjonować jako samodzielna placówka. Plan naprawczy przegłosowany przez radnych daje nadzieję, że te cele zostaną zrealizowane. Istotne jest także to, że na poszczególnych etapach jego realizacji będą prowadzone konsultacje z organizacjami związkowymi. Niemniej ze strony szpitala należałoby powołać zespół ekspertów, który przeanalizuje, czy środki założone w programie, rzeczywiście są wystarczające na przeprowadzenie zaplanowanych inwestycji – mówi związkowiec.

Plan naprawczy zakłada m.in. budowę nowego pawilonu szpitalnego, w którym znajdą się blok operacyjny, oddział intensywnej opieki medycznej izba przyjęć oraz pracownie diagnostyczne. Zgodnie z założeniami dokumentu przeprowadzony zostanie remont 4 budynków oraz zwiększona liczba łóżek ze 180 do 240. W więcej łóżek wyposażony zostanie także Zakład Pielęgnacyjn-Opiekuńczy. Do wyłączonego obecnie z użytkowania budynku administracji, po remoncie przeniesiona zostanie nie tylko szpitalna administracja, ale także inne jednostki np. laboratorium i apteka.  – To dobre założenia, na potrzebę wybudowania nowego pawilonu szpitalnego zwracaliśmy uwagę przez ostatnich 20 lat – przypomina Michał Czober. Podkreśla, że obecnie w ciągu roku w katowickim szpitalu leczy się ok. 5 tys. osób, a po remoncie liczba pacjentów placówki powinna znacznie wzrosnąć.

Przewodniczący zakładowej Solidarności dodaje, że w ostatnim okresie szpital był niedoinwestowany, dlatego plan naprawczy oprócz remontów budynków i przebudowy oddziałów powinien uwzględnić także zakup nowego sprzętu m.in. dla oddziału reumatologicznego. – Te kwestie powinny zostać uzgodnione z lekarzami, którzy pracują w tym szpitalu i najlepiej wiedzą, w jakie urządzenia placówkę należy doposażyć – podkreśla Michał Czober.

Na remont i rozbudowę szpitala przeznaczonych zostanie ok. 62 mln zł. Jednak do momentu zakończenia inwestycji placówka w dalszym ciągu będzie przynosiła długi, na pokrycie których miasto wyda ok. 26 mln zł. Dopiero w 2021 roku lecznica ma wyjść na prostą.

Szpital Murcki to jedyny szpital w Katowicach, którego właścicielem jest miasto. Placówka zatrudnia ok. 300 pracowników.

aga
źródło foto: materiały prasowe Szpitala Murcki