Solidar Śląsko Dąbrow

Placówki poczty do likwidacji

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zarząd Poczty Polskiej postanowił zlikwidować część urzędów pocztowych w Chorzowie, Bytomiu, Świętochłowicach i Piekarach Śląskich. – Na razie nie wiadomo, ile dokładnie placówek ulegnie zamknięciu, ani co się stanie z pracownikami – mówi Danuta Dyszy, przewodnicząca Solidarności Pracowników Poczty Polskiej w Chorzowie.

Likwidację placówek w kilku dużych miastach w Polsce władze spółki zapowiadały już w lecie ubiegłego roku. Program pilotażowy, zakładający zastępowanie urzędów pocztowych zewnętrznymi agencjami, miał objąć Chorzów, Kraków i Warszawę-Południe. Dzisiaj okazuje się jednak, że likwidacje nastąpią w znacznie większej liczbie miast.

Jak informuje Danuta Dyszy, zarząd Poczty Polskiej zapowiedział, że pracownicy likwidowanych placówek w naszym regionie zostaną zatrudnieni w Węźle Ekspedycyjno-Rozdzielczym w Zabrzu. – Sprawa ta może dotyczyć nawet 100 osób. Jednostka w Zabrzu nie jest przygotowana do przyjęcia takiej liczby pracowników. Z nieoficjalnych źródeł wiemy także, że te osoby mają przejść do Zabrza bez zachowania dotychczasowych warunków zatrudnienia. Jeżeli dojdzie również do zapowiadanej od kilku lat mechanizacji WER-u w Zabrzu, to te osoby i tak stracą pracę – ocenia przewodnicząca.

Związkowcy nie potrafią wytłumaczyć, czym spowodowana jest decyzja o likwidacji urzędów pocztowych w dużych miastach. – Nie rozumiem, dlaczego zamyka się urzędy przynoszące duże przychody. Działania władz spółki ograniczą dostępność obywateli do usług pocztowych i doprowadzą do zwolnień tysięcy ludzi. Już dzisiaj zarząd zapowiedział czwartą turę zwolnień grupowych, nie przedstawiając stronie społecznej ekonomicznego uzasadnienia tej decyzji – tłumaczy Danuta Dyszy.

Dodaj komentarz