Pionierski program recyklingu opakowań
W Jaworznie powstała jedna z pierwszych na świecie i pierwsza w Polsce instalacja do recyklingu opakowań po jogurtach. Jest to projekt pilotażowy, ale jego twórcy mają nadzieję, że powtórne wykorzystanie kubków wykonanych z polistyrenu stanie się normą. By tak było, potrzebna jest edukacja społeczeństwa i współpraca wielu podmiotów.
Uruchomienie programu jest wspólnym przedsięwzięciem: Danone, DP Recykling oraz Organizacji Odzysku Opakowań REKOPOL. Natomiast technologia do recyklingu opakowań z polistyrenu, na bazie której powstała specjalna instalacja, została opracowana przez naukowców z Politechniki Śląskiej.
Jak podkreślają przedstawiciele Danone, to kolejna inicjatywa na rzecz obiegu zamkniętego opakowań. Do tej pory recyklingowi poddawano wszystkie tworzywa polistyrenowe, które pozostawały po procesach produkcyjnych realizowanych w bieruńskiej fabryce. – Teraz idziemy o krok dalej, bo program, który uruchomiliśmy wspólnie z partnerami, obejmuje recykling opakowań po jogurtach pochodzących z gospodarstw domowych. Tworzywa sztuczne w nich zawarte to wartościowy surowiec, który może i powinien zostać mądrze zagospodarowany, tak aby jak najwięcej opakowań krążyło w obiegu zamkniętym. Zamierzamy zaprezentować tę ideę całej branży mlecznej i mam nadzieję połączyć siły w przyszłości – mówi Marek Sumiła, dyrektor zarządzający Danone i Żywiec Zdrój.
Katarzyna Owsianko z biura prasowego Danone zaznacza, że do recyklingu będą trafiały opakowania po jogurtach wyselekcjonowane w sortowniach odpadów. Jednak, by sortownie mogły pozyskać kubki, wcześniej muszą one trafić do żółtych pojemników. Prawidłowa segregacja opakowań po produktach to tutaj absolutna podstawa. – Nie mamy wątpliwości, że by podnieść poziom zbiórki i recyklingu opakowań w Polsce, a tym samym wygenerować znaczące korzyści dla środowiska, niezbędna jest współpraca producentów, konsumentów i firm zajmujących się recyklingiem. W ramach programu będziemy zachęcać konsumentów do wrzucania opakowań po jogurtach do żółtych pojemników i rozwijać współpracę z sortowniami, by zwiększyć dostępność surowca, jaki może zostać poddany recyklingowi – mówi Katarzyna Owsianko.
Polistyren, z którego są wykonane pojemniki na jogurty, to tworzywo, które może być poddawane przeróbce nawet 10-krotnie bez utraty właściwości fizycznych i chemicznych. Charakteryzuje się także niższą od innych surowców temperaturą topnienia, co przekłada się na mniejsze zużycie energii podczas przetwarzania. W procesie recyklingu powstaje granulat, który następnie znajduje szerokie zastosowanie. Mogą z niego powstawać także m.in. doniczki, kołpaki samochodowe, czy listwy przypodłogowe.
Agnieszka Konieczny
źródło foto: materiały prasowe Danone