Pikieta w obronie zwolnionych pracownic Urzędu Miasta w Lędzinach

30 maja przed gmachem Urzędu Miasta w Lędzinach Solidarność zorganizuje pikietę w obronie długoletnich pracownic magistratu bezprawnie zwolnionych z pracy. Akcję protestacyjną wesprą związkowcy z innych zakładów i branż.

W kwietniu burmistrz Lędzin Krystyna Wróbel zwolniła dyscyplinarnie Marzannę Fabian, przewodniczącą Solidarności w lędzińskim magistracie oraz Dorotę Hudy, sekretarz zakładowej organizacji związkowej. – Wskazane przez panią burmistrz powody naszego zwolnienia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. W naszej ocenie zostałyśmy wyrzucone z pracy wyłącznie dlatego, że założyliśmy w urzędzie związek zawodowy. Od początku istnienia naszej organizacji burmistrz Wróbel robi wszystko, żeby ją zniszczyć – mówi Marzanna Fabian.

Kobiety zaskarżyły dyscyplinarne zwolnienia do sądu pracy. Jednak proces może potrwać wiele miesięcy, w trakcie których zwolnione pozostawać będą bez środków do życia. Jak wskazuje przewodnicząca, wypowiedzenia umów o pracę chronionych prawem członkiń związku to nie jedyny przykład kontrowersyjnej polityki kadrowej w lędzińskim urzędzie. – Od początku urzędowania pani burmistrz z pracy w naszym urzędzie odeszło kilkanaście osób. Część z nich została zwolniona, inni zwolnili się sami. Kolejnych pracowników zdegradowano bez żadnej merytorycznej  przyczyny. W zamian burmistrz przyjęła pracowników, z których większość nawet nie mieszka w Lędzinach i do tej pory nie miała z naszym miastem nic wspólnego. Cześć tych osób startowała na radnych z komitetu wyborczego pani Burmistrz – zaznacza Marzanna Fabian.

Pikieta w obronie zwolnionych kobiet rozpocznie się o godzinie 15.00 przez gmachem Urzędu Miasta w Lędzinach przy ul. Lędzińskiej 55.

łk