Solidar Śląsko Dąbrow

Pierwsze wyniki głosowań w zakładach metalowych

Zdecydowana większość pracowników zakładów metalowych, w których referendum zostało już zakończone, powiedziała „tak” dla generalnego solidarnościowego strajku w regionie. Strajkować chce też załoga Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych Obrum.

W spółce Saia-Burgess Poland w Dąbrowie Górniczej za strajkiem opowiedziało się ponad 84 proc. głosujących. W referendum wzięło udział 400 pracowników, czyli blisko 60 proc. zatrudnionych. Firma zajmuje się produkcją przełączników i silników małej mocy. – Zakład znajduje się w dobrej kondycji. Cały czas mamy pracę i zlecenia, a mimo to nasi pracownicy zdecydowali, że przystąpią do strajku solidarnościowego. Jestem zadowolona z takiego wyniku referendum – mówi Magdalena Rosa, przewodnicząca Solidarności w spółce.

Zadowolony z przebiegu głosowania jest też Mieczysław Czerwiński, przewodniczący Solidarności w Fabryce Obrabiarek Rafamet S.A. w Kuźni Raciborskiej. Frekwencja wyniosła ponad 77 proc., a „tak” dla strajku powiedziało ponad 67 proc. głosujących. – Za strajkiem solidarnościowym opowiedziało się 228 pracowników. To dobry wynik, biorąc pod uwagę, że sytuacja firmy nie jest zła. Ludzie wiedzą, że może być gorzej i zdarzyć się tak, że kiedyś to oni będą potrzebowali wsparcia od innych – mówi Czerwiński.

Za przystąpieniem do strajku było ponad 90 proc. załogi zawierciańskiej Odlewni Żeliwa, która wzięła udział w referendum. W tej firmie głosowało 235 pracowników, co oznacza, że frekwencja przekroczyła 50 proc. „Tak” dla strajku powiedzieli również pracownicy spółki Remkoks w Dąbrowie Górniczej. W referendum wzięło udział ponad 81 proc. załogi, za strajkiem było ponad 80 proc. głosujących.

Pierwszym zakładem z branży zbrojeniowej, w którym akcja referendalna została zakończona jest Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych Obrum. Frekwencja wyniosła 64,9 proc. Za strajkiem opowiedziało się 90 proc. głosujących. – Widać jednoznacznie, że załoga Obrumu popiera postulaty zgłoszone przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy pod adresem rządu. Ludzie zdają sobie sprawę z tego, co dzieje się w Polsce i nie wierzą w zapewnienia premiera i członków koalicji rządzącej, że jest coraz lepiej. Widzą, że wcale nie jest tak cudownie – mówi Piotr Nowak, przewodniczący Regionalnej Sekcji Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ Solidarność.

Akcja referendalna w zakładach przemysłu metalowego i zbrojeniowego ruszyła 10 grudnia. W trakcie głosowania są jeszcze pracownicy spółki Vitkovice Milmet i Zakładów Zbrojeniowych Bumar-Łabędy. W Nitroergu referendum zakończone zostanie jeszcze 18 grudnia. Wyniki będą znane do końca tygodnia. W kolejnych zakładach głosowanie rozpocznie się po świętach. W styczniu rusza referednum m.in w górnictwie, w energetyce i w ciepłownictwie.

Dodaj komentarz