Solidar Śląsko Dąbrow

Pierwsze tak zielone lotnisko w Polsce

Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach przeszedł zieloną metamorfozę. Na terenie obiektu powstały ogrody deszczowe i kwietne łąki. Posadzono kilkadziesiąt drzew oraz setki krzewów. Zmiany mają mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza oraz zwiększenia komfortu podróżnych i pracowników portu.

– Chcemy, aby katowickie lotnisko było nie tylko wygodnym miejscem podróży. Dążymy również do tego, aby maksymalnie, jak to możliwe, było portem przyjaznym dla środowiska – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA. Dzięki zrealizowanemu projektowi przed terminalem pojawiły się 74 drzewa oraz krzewy zacieniające przestrzeń. Z parkingu znajdującego się w południowej części lotniska zerwano ok. tysiąca metrów kwadratowych nagrzewającego się asfaltu, który zastąpiono ogrodami deszczowymi. W przyszłości ogrody te będą zbierać wodę opadową z płyt parkingu.

Inwestycja objęła także budowę pergoli nad przejściami dla pieszych i zasadzenie pnączy przy szklanej elewacji terminala, co ma pomóc w zaciemnieniu kawiarni znajdującej się wewnątrz budynku. Dodatkowo trawniki, które do tej pory wymagały częstego koszenia, zostały zastąpione przez łąki kwietne. Ponadto zazieleniono dwa przystanki autobusowe. – Nowe tereny zieleni to ponad trzy tysiące bylin, ponad tysiąc metrów kwadratowych pnączy zaciemniających przestrzeń zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku w strefie kawiarnianej – czytamy w informacji prasowej katowickiego portu lotniczego.

Warta przeszło 1,3 mln zł inwestycja została sfinansowana przez Unię Europejską oraz ze środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Modernizację katowickiego lotniska zrealizowano w ramach projektu LIFE Archiclima. – Zadaniem nowo zaprojektowanej zieleni jest maksymalizacja tzw. usług ekosystemowych. Oznacza to ograniczenie odczuwalnych wysokich temperatur, zwiększenie przechwytu wody opadowej, poprawę mikroklimatu i warunków przyrodniczych – wyjaśnia Katarzyna Woch, Archiclima Assessment Manager w zespole Investeko, spółki będącej liderem projektu.

W projekcie LIFE Archiclima wraz z katowickim lotniskiem udział wezmą 32 obiekty. Wśród nich znajdują się galerie handlowe, instytucje kultury oraz centra komunikacyjne, czyli miejsca, w których najczęściej powstają tzw. miejskie wyspy ciepła. Jest to zjawisko klimatyczne polegające na występowaniu wyższej temperatury powietrza w mieście w porównaniu z otaczającymi je terenami. Powstaje w wyniku nagrzewania się sztucznych nawierzchni i zbyt małej ilości terenów zielonych. Materiały takie jak beton, asfalt, cegła pochłaniają więcej promieni słonecznych niż ich odbijają, a następnie oddają energię podwyższając temperaturę powietrza.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na niwelowanie negatywnych skutków tego zjawiska jest wykorzystywanie przyrody, czyli m.in. tworzenie ogrodów deszczowych, łąk kwietnych, sadzenie drzew i krzewów. Katowicki port jest pierwszym lotniskiem w Polsce, które na taką dużą skalę sięgnęło po tego typu rozwiązania.

Wśród patronów projektu LIFE Archiclima obok Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znajdują się m.in.: resort klimatu, Politechnika Śląska oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Agnieszka Konieczny
źródło foto: Katowice Airport/Piotr Adamczyk