Solidar Śląsko Dąbrow

Pierwsze strzały padły na Manifeście

– Politycy zapomnieli, że mają służyć ludziom. Górnicy, którzy przed 30 laty przelewali krew w kopalni Manifest Lipcowy wynieśli ich do władzy. Tymczasem oni, nawet raz na 30 lat, nie potrafią sobie o nich przypomnieć i oddać im czci – mówił Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej „S” podczas obchodów 30. rocznicy strajku w kopalni Manifest Lipcowy.

Uroczystości rozpoczęła msza świętą za Ojczyznę, odprawiona w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści i delegacje związkowców z Solidarności złożyli kwiaty pod tablicą, upamiętniającą wydarzenia z grudnia 1981 roku, znajdującą się w na terenie kopalni przed budynkiem cechowni. W tym miejscu Dominik Kolorz przypominał, że to właśnie w Jastrzębiu 31. lat temu podpisano porozumienie, które doprowadziło do powstania NSZZ Solidarność, że to właśnie w tej kopalni padły pierwsze w stanie wojennym strzały do robotników i przelano pierwszą krew, że właśnie górnicy z jastrzębskich kopalń strajkując 1988 roku, doprowadzili do przełomu w rozmowach rządu PRL z opozycją demokratyczną, których efektem były pierwsze wolne wybory w 1989 roku.

– Czy ci, którzy walczyli o wolność, którzy przelewali krew w kopalni Manifest Lipcowy spodziewali się, że wolnym demokratycznym kraju ludzi będzie się zwalniać z pracy za zakładanie NSZZ Solidarność? Czy spodziewali się, że ludzie, pracownicy będą traktowani jak przedmiot, że nadal będzie deptana ich godność? – pytał Dominik Kolorz.

O godz. 12.00 w kinie „Centrum” w Jastrzębiu Zdroju rozpoczęła się uroczysta akademia, podczas której 21 uczestników w strajku w Manifeście Lipcowym uhonorowanych zostało nadanymi przez prezydenta RP odznaczeniami państwowymi. W imieniu Bronisława Komorowskiego odznaczenia wręczył górnikom Jan Lityński, minister w Kancelarii Prezydenta.

Podczas akademii przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przypomnieli historyczne fakty z jastrzębskiego strajku górników z 1981 r. W części artystycznej z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił chór miejski. Rocznicowe spotkanie w Jastrzębiu-Zdroju zakończył występ solidarnościowego barda Jana Pietrzaka.

15 grudnia 1981 roku. Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność kopalni Manifest Lipcowy przekształciła się w Komitet Strajkowy. W proteście uczestniczyło 6 tys. górników. Strajk miał charakter okupacyjny i rotacyjny. Na terenie kopalni pozostawało jednorazowo blisko 2 tysiące pracowników. 15 grudnia około godz. 10.00 kopalnia została otoczona przez oddziały milicji, ZOMO i wojska. Zomowcy, przy wsparciu czołgów, trzykrotnie atakowali bramy zakładu. O 11.45 padły pierwsze strzały. Rannych zostało wielu górników. Co najmniej 4 osoby zostały ranne od strzałów z broni palnej.

Dodaj komentarz