Pierwsze podwyżki od 4 lat

O 150 zł brutto wzrosły od 1 października wynagrodzenia pracowników Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Świerklańcu. Po wygranych przez PKM przetargach na przewozy pasażerów na nowych liniach autobusowych w powiecie tarnogórskim, związki zawodowe przekonały pracodawcę do podwyższenia załodze zarobków.

– To nie są duże podwyżki, ale myślę, że pracownicy są z nich zadowoleni, bo to pierwszy od czterech lat wzrost wynagrodzeń w naszym przedsiębiorstwie. Do tej pory nie wiodło nam się w przetargach. Chcąc funkcjonować na rynku przewoźników, nasza firma wciąż musiała wymieniać przestarzały tabor autobusowy, inwestować w nowe pojazdy.  Teraz, gdy oferta naszego PKM przebiła inne, to wszyscy mamy nadzieję, że będzie już tylko lepiej – mówi Zbigniew Szot, przewodniczący zakładowej Solidarności.

Przewodniczący zapowiada, że jeżeli w przyszłym roku świerklanieckiemu PKM ponownie uda się wygrać przetarg na nowe linie autobusowe, to związki zawodowe na pewno po raz kolejny upomną o wzrost wynagrodzeń dla pracowników. – Kilkuletni brak podwyżek sprawił, że nasze płace zostały daleko w tyle w stosunku do pracowników przedsiębiorstw komunikacji miejskiej z innych miast naszego województwa – podkreśla Zbigniew Szot.

PKM w Świerklańcu zatrudnia blisko 300 pracowników. Do tej pory średnia płaca w firmie, włącznie ze 100-procentowym wynagrodzeniem za pracę w niedziele, wynosiła od 1,7 tys. do 1,9 tys. zł netto.

bg

foto:wikpedia.org/Flyz1