Solidar Śląsko Dąbrow

Pierwsze kroki do porozumienia

Sprawy gwarancji pracowniczych i socjalnych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zdominowały pierwszy dzień negocjacji przedstawicieli związków zawodowych z przedstawicielami resortów gospodarki i skarbu oraz zarządu JSW. Rozmowy trwały blisko 8 godzin i będą kontynuowane w środę od godz. 13.00.

Strona społeczna i zarząd JSW przygotowały własne propozycje porozumienia. – Ostatecznie projekt zarządu została w całości odrzucony i pracowaliśmy korzystając z projektu strony społecznej – mówi Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW.

– Jeśli chodzi o kwestię gwarancji pracowniczych, socjalnych i związkowych udało nam się uzgodnić ok. 70 proc. zapisów porozumienia. Wciąż jednak jest sporo rozbieżności dotyczących przede wszystkim gwarancji zatrudnienia dla pracowników JSW – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność i jednocześnie szef górniczej Solidarności. – Kwestia warunków ewentualnej prywatyzacji czy też upublicznienia nie była omawiana zbyt szeroko. Ten temat dopiero przed nami. Ale na pewno nie podczas środowej rundy rozmów, bo wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak będzie nieobecny – dodał Kolorz.

Według planów resortu skarbu Jastrzębska Spółka Węglowa ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Strona społeczna nie zgadza się na upublicznienie spółki na zasadach proponowanych przez resort. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak nie wykluczył w ubiegłym tygodniu, że harmonogram upublicznienia JSW może zostać zmieniony, jeżeli nie będzie porozumienia ze stroną społeczną. Natomiast premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd bez względu na zgodę strony społecznej czy jej brak rozpocznie prywatyzację JSW.

Dodaj komentarz