Pierwsza runda rozmów w Fiacie bez porozumienia

Pierwsza tura rozmów płacowych w Fiat Auto Poland nie przyniosła porozumienia. – Zarząd przedstawił nam dwie propozycje podwyżek, ale obie są nie do przyjęcia – powiedziała Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Auto Poland.

– Pracodawca zadeklarował, że jest gotów przyznać pracownikom podwyżki w wysokości 200 zł brutto miesięcznie, ale pod warunkiem, że zgodzimy się na wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy aż do 12 miesięcy. Druga propozycja to 100 zł brutto bez warunku zgody na wydłużenie okresu rozliczeniowego. Obie te propozycje daleko odbiegają od oczekiwań załogi i faktycznych możliwości finansowych zarządu FAP  – ocenia Wanda Stróżyk

Podkreśla, że załoga firmy nie akceptuje wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy.  Jego wprowadzenie oznaczałoby pracę od poniedziałku do soboty. Za przepracowane nadgodziny pracodawca mógłby wyznaczyć dzień wolny w innym terminie lub wypłacić pieniądze dopiero na koniec okresu rozliczeniowego.

Rozmowy będą kontynuowane. Termin kolejnej rundy negocjacji zostanie wyznaczony w przyszłym tygodniu.

Solidarność w FAP domaga się podwyżek wynagrodzeń w wysokości 500 zł brutto dla wszystkich pracowników od 1 stycznia 2015 roku. Kolejny postulat dotyczy dostosowania poziomu zatrudnienia do wielkości produkcji.

W związku z brakiem rozmów płacowych, na przełomie stycznia i lutego w tyskiej fabryce Fiata oraz w spółkach kooperujących Solidarność zorganizowała referendum, w którym pracownicy zdecydowali o rozpoczęciu akcji strajkowej. W FAP 95 proc. głosujących opowiedziało się za tą forma protestu.

Na 19 marca planowano rozpoczęcie czynnej akcji strajkowej w FAP, jednak w związku z decyzją zarządu o rozpoczęciu rozmów płacowych akcję zawieszono do 8 kwietnia. Od 5 marca w zakładzie prowadzony jest strajk włoski, który polega na skrupulatnym przestrzeganiu wszelkich procedur oraz norm podczas pracy. Na znak poparcia dla postulatów zgłoszonych przez Solidarność pracownicy przypięli do ubrań roboczych czerwone wstążeczki. Te akcje trwają nadal.

ny