Pieniądze zostaną przeznaczone na wymianę starych uli


Przy pomocy finansowej WFOŚiGW Śląski Związek Pszczelarzy zakupi 346 uli, które trafią do pasiek liczących do 10 rodzin pszczelich. Wartość inwestycji to blisko 225 tys. zł, z czego 112,5 tys. zł będzie pochodziło ze środków Funduszu. Umowę dotyczącą dofinansowania wymiany starych uli na nowe, przedstawiciele katowickiego Funduszu i ŚZP podpisali 7 lipca na Trutowisku Murcki w Katowicach.
W trakcie uroczystości prezes WFOŚiGW w Katowicach Tomasz Bednarek podkreślił, że Fundusz wspiera różnego rodzaju przedsięwzięcia, które pomagają chronić pszczoły. – Według naukowców produkcję nawet jednej trzeciej żywności na całym świecie zawdzięczamy pszczołom. Wszyscy doskonale wiedzą, że gdy pszczoły wyginą, wyginie i ludzkość. Stąd nasze dofinansowanie na przykład na tworzenie łąk kwietnych, czy sadzenie miododajnych drzew, ale także pomoc pszczelarzom tak, aby te owady miały gdzie żyć. To obowiązek każdego z nas – powiedział prezes katowickiego Funduszu.
Zbigniew Binko, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy zaznaczył, że stare, zniszczone ule zostaną zastąpiono kompletnie nowymi, wykonanymi z drewna lub styropianu. – Chcemy zapewnić pszczołom miodnym odpowiednie warunki higieniczne w pasiekach, zmniejszając i minimalizując zagrożenie ze strony różnych chorobotwórczych czynników środowiskowych – dodał Zbigniew Binko. Jak podkreślił, Śląski Związek Pszczelarzy zorganizuje również szkolenia dla pszczelarzy dotyczące znaczenia zabiegów higienicznych w ulach. Pozwoli to na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób i rozwój rodzin pszczelich.
Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach liczy 70 kół terenowych i skupia ok. 2,7 tys. pszczelarzy, posiadających w sumie blisko 48 tys. rodzin pszczelich. Wśród inicjatyw podejmowanych przez ŚZP znajdują się także szkolenia dotyczące rolnictwa ekologicznego, w tym potrzeby sadzenia roślin i drzew miododajnych oraz zakładania łąk kwietnych.
Jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi borykają się pszczelarze, jest wymieranie ok. 10, 15 proc. rodzin pszczelich rocznie ze względu na choroby pszczół i czerwiu. Najgroźniejszą z nich jest warroza wywołana przez pasożyt Varroa destructor, który żeruje na pszczołach, a jednocześnie przenosi wirusy wywołujące choroby. Na choroby najbardziej narażone są małe pasieki, w których najtrudniej odtworzyć pogłowie pszczół.
Trutowisko Murcki, na terenie którego podpisano umowę między WFOŚiGW w Katowicach i Śląskim Związkiem Pszczelarzy, powstało w 1953 roku i jest jednym z trzech trutowisk w województwie śląskim. Pozostałe znajdują się w Wiśle Łabajowie i Krywałdzie. Trutowiska to miejsca zabezpieczone przed dostępem obcych pszczół, w których matki są unasieniane przez trutnie z wybranej rasy.
Agnieszka Konieczny
źródło foto: WFOŚiGW w Katowicach/M. Cichy

