Solidar Śląsko Dąbrow

Petycja Solidarności z Fiata do Ewy Kopacz

Związkowcy z Fiat Chrysler Automobiles Poland przekazali wojewodzie śląskiemu Piotrowi Litwie petycję skierowaną do premier Ewy Kopacz. Domagają się w niej, by szefowa rządu zainteresowała się problemami pracowników fabryki Fiata i spółek zależnych, w których od wielu miesięcy trwają spory zbiorowe na tle płacowym.
Przedstawiciele Solidarności z Fiata czekali na szefową rządu 30 czerwca przed wejściem do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie zaplanowane zostało wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów. Ewa Kopacz nie zatrzymała się, by z nimi porozmawiać. W jej imieniu petycję odebrał wojewoda Piotr Litwa. – Chcemy, żeby rząd zainteresował się sytuacją w Fiat Chrysler Automobiles Poland, gdzie lekceważone są prawa pracownicze i związkowe. Od wielu miesięcy zarząd firmy ignoruje zapisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – powiedziała Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Chrysler Automobiles Poland. Wyraziła nadzieję, że polski rząd stanie po stronie pracowników fabryki i zmobilizuje włoskiego właściciela do przestrzegania polskiego prawa pracy.
Związkowcy zwrócili w petycji uwagę, że działania zarządu FCA Poland oraz spółek zależnych noszą znamiona zmowy pracodawców, mającej na celu maksymalizację zysków  międzynarodowych korporacji kosztem wynagrodzeń polskich pracowników. Podkreślili, że w ciągu pięciu lat zatrudnienie w fabryce Fiata zmniejszyło się o 3 tys. pracowników, 1,4 tys. osób odeszło w ramach zwolnień grupowych. – Już miesiąc po zakończeniu zwolnień grupowych w FCA Poland rozpoczęto planowanie pracy w soboty, a w ubiegłym roku – od kwietnia do lipca – na drugiej zmianie wprowadzono 10-godzinny dzień pracy o poniedziałku do czwartku – napisali związkowcy w petycji skierowanej do premier Kopacz.
Przedstawiciele Solidarności z FCA Poland zaprosili szefową rządu do firmy, by – jak podkreślili – rozważyć rozwiązania, które zapewniłyby pracownikom stabilne zatrudnienie, godne wynagrodzenie oraz poszanowanie ich praw pracowniczych, związkowych i obywatelskich.
Aga

Dodaj komentarz