Solidar Śląsko Dąbrow

Pasażerowie piszą do marszałka

Mieszkańcy województwa śląskiego zbierają podpisy pod kierowanymi do marszałka Mirosława Sekuły petycjami przeciwko likwidacji ok. 40 proc. kursów i drastycznej podwyżce cen biletów zapowiedzianej przez spółkę Koleje Śląskie. – Przy tworzeniu Kolei Śląskich popełniono mnóstwo błędów, za które teraz muszą płacić zwykli ludzie – mówi Elżbieta Włodarczyk, przewodnicząca Solidarności w Ośrodku Badań i Kontroli Środowiska w Katowicach, która codziennie dojeżdża do pracy pociągiem z Zawiercia. Przygotowała wspólne z pracownikami ośrodka petycję do marszałka i rozpoczęła zbiórkę podpisów.

Podkreśla, że podobnie jak ona na codziennie dojazdy pociągiem do pracy skazanych jest bardzo dużo ludzi z okolic Zawiercia i Częstochowy, czyli regionów zagrożonych największym bezrobociem w województwie śląskim. Dla wielu z nich pociąg jest jedynym dostępnym środkiem transportu. Nie wyobrażają sobie podwyżek cen biletów i likwidacji kursów. – Miało być tak pięknie, więcej połączeń i tańsze bilety, a jest coraz gorzej – mówi Elżbieta Włodarczyk. Podkreśla, że z roku na rok warunki podróżowania na tej trasie są coraz gorsze.

– Panujący od kilku lat chaos na śląskich torach doprowadził pasażerów do kresu wytrzymałości. Nie ma dnia, aby pociągi relacji Gliwice-Częstochowa nie były opóźnione. Już dzisiaj podróżujemy w zatłoczonych wagonach, a ograniczenie połączeń doprowadzi do pogorszenia warunków jazdy – czytamy w petycji.

przeczytaj pełną treść petycji

Podpisy pod przygotowaną przez siebie petycją zbierają też członkowie Forum Użytkowników Wieżowców Polskich. Wśród nich jest Radosław Mrózek, architekt ze Skoczowa. Jego zdaniem likwidacja kursów i podwyżka cen biletów to nie jest najlepszy sposób na naprawę Kolei Śląskich. Podkreśla, że planowane zmiany w rozkładzie jazdy nie zostały poprzedzone żadnymi konsultacjami społecznymi czy sprawdzeniem liczby pasażerów korzystających z poszczególnych tras. –  Na niektórych trasach powstaną czterogodzinne przerwy w połączeniach. Wiele ludzi to zniechęci, część już zapowiada, że przesiądzie się z powrotem do autobusów czy samochodów. Tym bardziej, że ceny biletów oficjalnie mają wzrosnąć o 10 proc., ale zlikwidowane zostaną bilety strefowe, więc ta podwyżka sięgnie nawet 60 proc. – mówi Mrózek.

Treść petycji przygotowanej przez Forum Użytkowników Wieżowców Polskich znajduje się na stronie www.petycje.pl.

Dodaj komentarz