Solidar Śląsko Dąbrow

Pamiętamy, wspominamy, modlimy się

1 listopada Kościół rzymskokatolicki obchodzi dzień Wszystkich Świętych. Natomiast 2 listopada przypada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. W te dni przychodzimy na groby naszych bliskich. Zapalamy znicze, składamy kwiaty i modlimy się w intencji tych, których już nie ma wśród nas.

Związkowcy ze śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” nie zapominają także o swoich zmarłych koleżankach i kolegach oraz osobach, które były związane ze związkiem. Nie sposób wymienić wszystkich, którym jesteśmy winni wdzięczność i pamięć, ale jak co roku przypominamy tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich miesięcy.

W październiku zmarła dr n. med Iwona Świętochowska, adiunkt i wieloletni pracownik III Katedry i Kliniki Pediatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Działaczka opozycji antykomunistycznej.
Dr Iwona Świętochowska była związana z „Solidarnością” działającą w Śląskiej Akademii Medycznej. Pełniła także funkcję przewodniczącej związku w Klinice Pediatrycznej w Bytomiu. Po wprowadzeniu stanu wojennego udostępniała swoje mieszkanie na spotkania nielegalnej organizacji młodzieżowej „Ruch Młodzieży Niepodległej”, podczas których prowadzono lekcje historii i inspirowano młodzież do pomocy rodzinom internowanych. W lutym 1982 roku znaleziono u niej biuletyny, ulotki i literaturę drugiego obiegu. Została internowana i w ośrodku odosobnienia przebywała do 24 lipca 1982 roku. Po wyjściu na wolność nadal pomagała osobom internowanym i ich rodzinom. Organizowała prelekcje, w których brali udział członkowie „Solidarności”. W 1989 roku zaangażowała się w reaktywację „Solidarności” w Śląskiej Akademii Medycznej. Dr Iwona Świętochowska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności.

W październiku odeszła także Danuta Dyszy. Przez blisko 20 lat kierowała Organizacją Podzakładową NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej w Chorzowie.

W czerwcu zmarła dr Urszula Wenda, bohaterska lekarka, która udzielała pomocy górnikom ranionym podczas pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek w grudniu 1981 roku. Potajemnie przedostała się na teren zakładu, który opuściła dopiero po zakończeniu strajku. W 2006 roku Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył dr Urszulę Wendę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała także nagrodę „W imię człowieczeństwa” im. Ks. Bpa Jana Chrapka, przyznawaną przez Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego.

W marcu pożegnaliśmy Marka Smarzocha, wieloletniego przewodniczącego „Solidarności” w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Chorzowie, członka Rady Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „S” w Katowicach. W lutym zmarła Barbara Pańczocha, długoletnia przewodnicząca oświatowej „Solidarności” w Tarnowskich Górach.

W styczniu 2024 roku odszedł Henryk Aszler, długoletni członek pocztu sztandarowego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. W tym samym miesiącu zmarł także Stanisław Krzywicki, wieloletni przewodniczący „Solidarności” w Miejskim Zarządzie Nieruchomości w Jastrzębiu-Zdroju.

Każdy z nich oddał „Solidarności” cząstkę siebie, pomagał innym, nie szczędząc swojego czasu, a nierzadko także zapominając o sobie. I chociaż nie ma ich już między nami, wciąż pozostają w naszych sercach i wspomnieniach.

aga
źródło foto:commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/Marek Ślusarczyk