Solidar Śląsko Dąbrow

Pamiętamy i dziękujemy za solidarność

21 sierpnia w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odbyło się podsumowanie projektu „Pamiętamy, dziękujemy za solidarność z Solidarnością”. Jego ideą jest przypomnienie o pomocy ludzi dobrej woli dla działaczy śląsko-dąbrowskiej Solidarności represjonowanych w stanie wojennym.
 
Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie na budynku probostwa tablicy upamiętniającej działalność Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym, utworzonego przed 35 laty. – Komitet narodził się w tej parafii pod auspicjami biskupa robotników Herberta Bednorza. Pomagał nie tylko internowanym i uwięzionym, ale też ich rodzinom. Solidarność z Solidarnością, wspaniale pokazana przez działaczy biskupiego komitetu, doprowadziła do wolnej Polski. Teraz najważniejsze jest, by ideały Sierpnia oraz przesłanie, że solidarność to jeden z drugim, a nigdy jeden przeciwko drugiemu, były aktualne również dziś. Żeby solidarność nie dała się zwyciężyć nienawiści – mówił pod tablicą Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
 
Przypomniał, że projekt „Pamiętamy, dziękujemy za solidarność z Solidarnością” zainicjowało przed 5 laty Porozumienie Katowickie 1980 – Stowarzyszenie na Rzecz Pamięci. Jak podkreślił przewodniczący, w jego realizację szczególnie zaangażowany był prezes stowarzyszenia Andrzej Rozpłochowski. W imieniu działaczy komitetu za ufundowanie tablicy podziękował obecny na uroczystościach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który również aktywnie działał w tej organizacji.
 
Odsłonięcie tablicy poprzedziła uroczysta msza święta w intencji ofiarodawców i organizatorów pomocy dla regionu śląsko-dąbrowskiego. W homilii metropolita katowicki przypomniał, że utworzony 35 lat temu biskupi komitet zgromadził ludzi dobrej woli, którzy wnosili pokój w życie społeczne. Wskazał też, że w czasie kilkuletniej działalności ta organizacja pomogła kilku tysiącom represjonowanych.
 
Podsumowanie projektu zilustrowała premiera filmu dokumentalnego pt. „Solidarni z Solidarnością” w reżyserii Adama Turuli, zaprezntowana w Domu Parafialnym. Tam również pokazana została wystawa Jana Jurkiewicza „Solidarni z Solidarnością. Wsparcie dla Solidarności śląsko-dąbrowskiej 1981-1989”. Ekspozycja przedstawia m.in. sylwetki osób z kraju i z zagranicy, pomagających represjonowanym w stanie wojennym. Wkrótce wystawa będzie prezentowana m.in. w szkołach w całej Polsce.
 
Partnerami projektu „Pamiętamy, dziękujemy za solidarność z Solidarnością” są m.in. katowicki IPN, Stowarzyszenie Pokolenie i śląsko-dąbrowska Solidarność.
 
bea
 

Dodaj komentarz