Solidar Śląsko Dąbrow

Pamięć o ofiarach dwóch totalitaryzmów

Reprezentanci śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, weterani opozycji antykomunistycznej i przedstawiciele władz samorządowych upamiętnili 80. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza Królewicza w Katowicach. Następnie uczestnicy przeszli pod budynek przychodni przy ul. Powstańców, gdzie w podziemiach w czasie wojny była katownia gestapo, a po wojnie katownia UB. Tam pod tablicą poświęconą pamięci ofiar obu totalitaryzmów złożono wieńce, kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwę.
 
– Zostaliśmy zdradziecko napadnięci 1 i 17 września przez dwa totalitarne państwa. Najpierw przez Niemcy, potem Związek Sowiecki. Gdyby nie 17 września, to być może po 1945 roku, po pokonaniu hilterowskich Niemiec nasz kraj wyglądałby inaczej – mówił podczas uroczystości przy tablicy przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” Dominik Kolorz. – Stoimy przed budynkiem, który ma bardzo przerażającą i smutną historię, najpierw gestapo mordowało w nim Polaków, a potem polski komunista mordował w nim Polaków. Obyśmy nigdy nie doczekali takich czasów, że Polak wystąpi przeciw Polakowi tak jak miało to miejsce w 1945, 1956, 1970, 1976, 1981 i nawet w 1988 roku – podkreślał szef śląsko-dąbrowskiej „S”.
 
 – Tutaj, w tym budynku, Ślązacy i Zagłębiacy dawali świadectwo polskości i składali daninę krwi hitlerowskim i stalinowskim oprawcom. Dzisiaj, kiedy relatywizuje się najnowszą historię i próbuje się obciążyć winą za wybuch II wojny światowej, w tym za ludobójstwo na narodzie polskim i żydowskim nas Polaków, jesteśmy zobowiązani przypominać prawdę o przyczynach, winie i konsekwencjach II wojny – mówił Eugeniusz Karasiński, szef Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. – Nasze Stowarzyszenie uważa się w prostej linii za spadkobiercę polskich kombatantów okresu 1939-1956 w walce o wolną, suwerenną i demokratyczną Polskę, która swoje działania opierać będzie na społecznym nauczaniu Kościoła katolickiego i wartościach chrześcijańskich. Zakładając „Solidarność” w ten sposób marzyliśmy o tej przyszłej Polsce – dodał Karasiński.
 
Po zakończeniu uroczystości w siedzibie śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” w Katowicach odbył się koncert psalmów Dawidowych w wykonaniu izraelskiego zespołu Miqedem.
 
Uroczystości zorganizowali Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, Międzyzakładowa Organizacja NSZZ „Solidarność” przy Zespole Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach na ul. Powstańców.
 
ana
 
 
 

Dodaj komentarz