Solidar Śląsko Dąbrow

Pamięć o kolegach z Solidarności

Na przełomie października i listopada, ja co roku, delegacje śląsko-dąbrowskiej Solidarności odwiedzają groby zmarłych kolegów ze związku. W zadumie zapalają znicze, składają kwiaty, wspominają.

– Mam wrażenie, że jeszcze wczoraj rozmawiałem z Januszem Obrzutem, który kilka miesięcy temu zginał w wypadku na dole kopalni – mówi Piotr Bienek, przewodniczący Solidarności w kopalni Wujek-Ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej. W tym roku w wypadkach przy pracy zginęli również młodzi członkowie związku: Tomasz Borecki, górnik z kopalni Staszic-Murcki i Sławomir Sobeczko, górnik z kopalni Marcel w Radlinie. 

Przyszło nam też pożegnać wielu znakomitych działaczy związkowych z lat 80. m.in. Józefa Grembowskiego, członka komitetu strajkowego w kopalni Borynia, Kazimierza Piturę, uczestnika strajku w kopalni Andaluzja, Tadeusza Kasperskiego, zasłużonego działacza Solidarności z kopalni Jas-Mos i Gabrielę Sadkowską, w latach 80. przewodniczącą Solidarności w kopalni Rydułtowy.

Związkowcy z dąbrowskiej Koksowni „Przyjaźń” przeżyli śmierć Janusza Ostrowskiego, w latach 1991-1995 szefa zakładowej Solidarności. – Był jednym z tych wielkich, którzy w latach 80. walczyli o wolność. Człowiek bezkompromisowy i bardzo odważny – opowiada Zenon Fiuk, przewodniczący Solidarności w koksowni. Po długiej chorobie odszedł też Stanisław Kowalski, przewodniczący związku w katowickim Famurze. – To był bardzo dobry człowiek i związkowiec. Zawsze dla wszystkich znajdował czas i serce – wspomina Roman Majewski, przewodniczący zakładowej Solidarności.

Nie sposób wspomnieć wszystkich, którzy odeszli w tym roku, bo lista jest zbyt długa. Łączyła ich związkowa pasja i oddanie dla Solidarności. Podobnie jak naszych kolegów, których pożegnaliśmy przed laty: Grzegorza Kolosę, tragicznie zmarłego szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Władysława Molęckiego i Mirosława Karczmarzyka, wiceprzewodniczących związku, Kazimierza Zachnika i Józefa Wiśniowskiego, członków prezydium Zarządu Regionu, Marka Mirynowicza, specjalistę z Biura Ekonomiczno-Prawnego Zarządu Regionu, Czesław Kiszkalewicza, przewodniczącego Regionalnej Sekcji Ciepłownictwa, Roberta Odyjasa, pracownika Zarządu Regionu, „Miśka” – Leszka Sobeczka, kierowcę górniczej Solidarności…

Wszyscy związkowcy, którzy odeszli na zawsze pozostaną w naszych wspomnieniach i modlitwach.

Dodaj komentarz