Solidar Śląsko Dąbrow

Pamięć i przesłanie

Koncert „Pamiętamy”, który odbędzie się 17 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, nie będzie zwykłym wydarzeniem muzycznym. Za pomocą muzyki i obrazu na scenie zostanie opowiedziana historia… 
– Będziemy starali się opowiedzieć o tym, co działo się w latach 80’ ubiegłego wieku od powstania Solidarności, przez tragiczne wydarzenia stanu wojennego w szczególności
na kopalni Wujek, aż po współczesność. Nie będzie to jednak dokumentalne kalendarium historyczne. Chcemy pokazać te wydarzenia poprzez pryzmat ludzi, których losy zostały
trwale z nimi związane. 
 
Koncert został podzielony na dwie części. Pierwsza zostanie wyemitowana w TVP. Jak będzie ona wyglądać?
– W pierwszej części usłyszymy 10 piosenek z lat 80’. Co najważniejsze, te bardzo dobrze znane piosenki zabrzmią zupełnie inaczej, w nowych, nieoczekiwanych aranżacjach. Zaśpiewają je artyści wywodzący się z różnych pokoleń i prezentujący bardzo odmienne gatunki i style muzyczne. Przykładem może być piosenka „Nie gniewaj się na mnie Polsko” grupy Sztywny Pal Azji, która zostanie wykonana w stylu reggae przez Dariusza „Maleo” Malejonka i Bas Tajpana. Mamy też napisaną przez osadzonych w obozie internowania w stanie wojennym piosenkę „Więzienne Tango”, którą 17 grudnia usłyszymy w zupełnie nowej formie.
 
A druga część?
– W drugiej części artyści zaprezentują własne utwory. To będzie dobra zabawa i świętowanie tego, że dzisiaj mamy wolność i demokrację, między innymi dzięki ofierze złożonej w 1981 roku.
 
Obok starszych muzyków jak Paweł Kukiz czy Janusz „Yanina” Iwański na scenie katowickiego MCK wystąpią również młodzi, choć uznani artyści tacy, jak m.in. raper Tadek Polkowski i jego goście, Ania Rusowicz, Cree czy Mesajah & Riddim Bandits.
– Chcemy, aby przesłanie tego koncertu trafiło przede wszystkim do młodych ludzi, dla których wydarzenia z najnowszej historii Polski są znane jedynie z kart podręczników. Chodzi też o to,
o czym mówiłem wcześniej. Kultowe piosenki z lat 80’ wykonają młodzi artyści, po swojemu,
w swoich aranżacjach. To będzie coś zupełnie innego i nowego. 
 
W pierwszej części muzyce towarzyszyć będą filmowe wizualizacje wyświetlane na wielkim telebimie. Będą one zawierać m.in. archiwalne fotografie i materiały… 
– Tak, ale to nie będzie rekonstrukcja historyczna, czy coś w rodzaju pokazu slajdów archiwalnych zdjęć. Jeżeli np. pokażemy zdjęcie z kopalni Wujek, to będzie ono tylko częścią tego, co będzie widać na ekranie, częścią historii, którą będziemy opowiadać. 
 
Wykorzystacie też archiwalne nagrania dźwiękowe z okresu stanu wojennego, w tym z pacyfikacji kopalni Wujek.
– Zachował się zestaw nagrań na kasetach magnetofonowych z tamtych wydarzeń. Wykorzystamy też nagrania z dźwiękami kopalni, pracujących górników i maszyn. To wszystko będzie wplecione w piosenki wykonywane przez artystów, będzie się przebijało przez muzykę, tak aby razem  z tym, co będzie się działo na ekranie, stworzyć jedną całość.
 
Z Łukaszem Kobielą, reżyserem koncertu „Pamiętamy” rozmawia Łukasz Karczmarzyk
źródło foto:pixabay.com/CC0
 

Dodaj komentarz