Solidar Śląsko Dąbrow

Owocny pierwszy rok działalności

Podwyżka płac zasadniczych, wzrost miesięcznej premii, wyższe premie absencyjne – to pierwsze sukcesy „Solidarności” działającej w spółce Adient Foam Poland w Żorach. Organizacja powstała zaledwie rok temu, a już jej liderom udało się wynegocjować i podpisać dwa porozumienia płacowe z pracodawcą. Wcześniej zarząd spółki w ogóle nie chciał rozmawiać z przedstawicielami załogi o problemach pracowniczych.

Jak poinformował Tomasz Ponimasz, szef zakładowej „Solidarności” w Adient Foam, 25 marca strona związkowa podpisała z pracodawcą porozumienie w sprawie podwyżek premii. – Dzięki temu od kwietnia weszły w życie nowe zasady naliczania premii absencyjnej, która w skali całego roku będzie wynosiła 1,6 tys. zł brutto, czyli o 400 zł więcej, niż wcześniej. Ponadto z 600 zł do 700 zł wzrasta także maksymalna miesięczna premia, jaką pracownik może otrzymać m.in. za zaangażowanie w pracę – podkreśla Ponimasz.

Pierwsze porozumienie z pracodawcą przedstawiciele „S” w Adient Foam zawarli zaledwie 6 miesięcy po założeniu organizacji, we wrześniu ubiegłego roku. Dotyczyło ono podwyżek płac zasadniczych. Stawki godzinowe pracowników produkcyjnych wzrosły od października 2021 roku od 50 groszy do 2,5 zł, a pozostałych pracowników od 1 zł do 3 zł brutto miesięcznie.

Przewodniczący zakładowej „S” zaznaczył, że oprócz spraw płacowych związek dąży też do realizacji postulatów dotyczących poprawy warunków pracy. Chodzi m.in. o kwestię organizacji pracy na produkcji w sytuacji, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca powinien wprowadzić dodatkowe przerwy lub podjąć działania, które doprowadzą do obniżenia temperatury, np. zainstalować klimatyzację.

Tomasz Ponimasz oprócz kierowania zakładową „S” podjął się też obowiązków Społecznego Inspektora Pracy w żorskim Adient Foam. – To wiele zmieniło, bo w każdej chwili mogę wejść na halę produkcyjną, sprawdzić warunki pracy i przekazać swoje uwagi pracodawcy. Wcześniej nie miałem takiej możliwości, na halę nie wolno mi było wchodzić – dodał związkowiec.

Adient Foam Poland w Żorach jest producentem pianek do siedzeń samochodowych. Zakład zatrudnia ok. 430 pracowników. Do „Solidarności” należy jedna trzecia załogi firmy.

aga
źródło foto: pxhere.com