Oprócz dodatku za pracę w dni świąteczne otrzymają dwa dni wolnego

Oprócz stuprocentowego dodatku do wynagrodzenia za pracę w dni świąteczne 15 sierpnia i 1 listopada pracownicy spółki Valeo w Chrzanowie otrzymają też dwa dni wolnego. To efekt rozmów, które odbyły się 28 listopada pomiędzy przedstawicielami zakładowej Solidarności, a kierownictwem firmy.

W chrzanowskim Valeo praca odbywa się w systemie zmianowym, również w niedziele i święta. W 2014 roku przypada 13 dni wolnych od pracy. W obowiązującym w firmie regulaminie pracy wyszczególniono 7 spośród tych 13 dni, które mają być faktycznie dniami wolnymi, czyli takimi, podczas których pracodawca nie wzywa ludzi do pracy. – Chodziło o to, aby pracownicy mieli gwarancję, że przynajmniej siedem z kilkunastu świątecznych dni w roku będą mogli spędzić z rodzinami, z bliskimi. Tymczasem w tym roku kierownictwo firmy dwukrotnie naruszyło zapisy regulaminu, nakazując pracownikom pracę 15 sierpnia i 1 listopada – informuje Sebastian Pająk, szef zakładowej Solidarności.

Związkowcy w pismach do pracodawcy zawnioskowali o rekompensatę dla pracowników za pracę w te dni w postaci nagród pieniężnych. Odpowiedź była negatywna. – Musieliśmy działać bardzo zdecydowanie, bo obawialiśmy, że pracodawca z czasem uzna te złe praktyki za normę. Zawnioskowaliśmy o pilne rozmowy na ten temat, bo nie mogliśmy dopuścić do łamania wynegocjowanego przez nas regulaminu pracy – mówi Sebastian Pająk.

28 listopada podczas negocjacji przedstawicieli związków zawodowych z pracodawcą doszło do kompromisu. – Pracodawca stwierdził, że nie ma możliwości wypłacenia rekompensaty finansowej, ale zaproponował, że za 15 sierpnia i 1 listopada ludzie oprócz stuprocentowego  dodatku za pracę w dni świąteczne, otrzymają też dwa dni wolnego. Przystaliśmy na tę propozycję. Te dwa dni załoga może wybrać do końca roku  –  dodaje Sebastian Pająk.

Chrzanowski zakład Valeo zatrudnia 1,8 tys. osób. Spółka zajmuje się produkcją lamp samochodowych.

bea