Opodatkowanie udziału pracownika w wyjeździe integracyjnym


Przepisy prawne nie definiują pojęcia „nieodpłatnego świadczenia”, dlatego konieczne jest sięgnięcie w tym zakresie do orzecznictwa sądowego. Wyrokiem z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13 Trybunał Konstytucyjny (dalej: TK) rozstrzygnął rozbieżności pojawiające się wcześniej w wyrokach sądów administracyjnych. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opodatkowaniu może podlegać wyłącznie takie świadczenie, które spełnia łącznie trzy warunki, tj: pracownik skorzystał z niego w pełni dobrowolnie, zostało spełnione wyłącznie w jego interesie i pozwoliło uniknąć wydatków, które w przeciwnym razie musiałby ponieść, a także świadczenie to powinno przynosić wymierną korzyść, którą da się przypisać konkretnemu pracownikowi.
W przypadku wyjazdów integracyjnych nie ma możliwości jednoznacznego wyliczenia korzyści, jaką odniósł dany pracownik. Otrzymanie nieodpłatnego świadczenia, czyli obliczenie przychodu, musi bowiem dotyczyć konkretnego pracownika i konkretnej korzyści, którą uzyskał, a nie zbioru osób, którym przyznano wspólną pulę środków do rozdysponowania. Wobec tego, nie jest możliwe matematyczne wyliczenie przysporzenia osiągniętego przez danego pracownika, ani tym bardziej obliczenie na tej podstawie należnego do zapłaty podatku dochodowego. W tej sytuacji nie byłoby prawidłowe także podzielenie ogólnego kosztu wycieczki przez liczbę jej uczestników, gdyż wyliczona wartość pieniężna nie będzie każdorazowo adekwatna do uzyskanego przez pracownika przysporzenia, podczas gdy podstawą opodatkowania może być tylko przysporzenie rzeczywiste, a nie hipotetyczne (wyrok TK z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13).
Podsumowując, wyjazd integracyjny nie powoduje powstania przychodu, dlatego nie może powstać także obowiązek podatkowy.
Anna Trojnar-Słomska
CDO24 Centrum Ochrony Prawnej
Infolinia: 801 00 31 38
Informujemy, że powyższy artykuł nie jest opinią ani poradą prawną i nie może służyć jako ekspertyza przed sądem, urzędem czy osobą prywatną. Proszę pamiętać, że ze względu na długość opracowania artykuł dostarcza jedynie informacji ogólnych, które w konkretnym przypadku nie mogą zastąpić porady prawnej.
Proszę pamiętać, że osoby posiadające Ochronę Prawną CDO24 zawsze mogą zasięgnąć dodatkowych informacji w departamencie prawnym CDO24 pod numerem telefonu 801 003 138 (lub 32 44 57 822), który działa codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.30. Pozostałe osoby zainteresowane posiadaniem ochrony prawnej zapraszamy do zapoznania się z ofertą CDO24 na stronie internetowej www.cdo24.pl.