Odwiedzili głodujących w Krakowie
29 marca delegacja Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności odwiedziła działaczy krakowskiej opozycji antykomunistycznej, którzy prowadzą strajk głodowy przeciwko drastycznemu zmniejszeniu liczby godzin nauki historii w szkołach ponadgimnazjalnych. Protest trwa od jedenastu dni w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki.
Związkowcy ze Śląsko-Dąbrowskiej „S” zostali ciepło i serdecznie przyjęci przez głodujących. Przekazali im stanowisko z wyrazami poparcia przyjęte 26 marca przez Prezydium Zarządu Regionu oraz słowa solidarności od członków Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.
– Gdy weszliśmy, to było tam już bardzo dużo ludzi. Okazuje się, że protest wzbudza ogromne zainteresowanie wielu środowisk. Mogliśmy porozmawiać z uczniami jednej z krakowskich szkół prywatnych, którzy przyszli wraz z nauczycielem żeby, tak jak my, złożyć wyrazy solidarności z głodującymi – relacjonuje Andrzej Rozpłochowski, sygnatariusz Porozumienia Katowickiego, obecnie przewodniczący Stowarzyszenia Porozumienie Katowickie 1980 roku.
Jedenasty dzień protestu był równocześnie ostatnim dniem, w którym możliwe było spotkanie i rozmowy z głodującymi. Na dalsze wizyty nie wyraził zgody lekarz, który cały czas kontroluje stan zdrowia protestujących.
Nowa podstawa programowa w szkołach ponadgimnazjalnych ma wejść w życie już 1 września. Prace nad jej przygotowaniem trwały od 2008 roku i od początku budziły opór intelektualistów, naukowców, nauczycieli oraz rodziców. Jednak ówczesna minister edukacji narodowej Katarzyna Hall nie wzięła pod uwagę negatywnych opinii tych środowisk i przeforsowała reformę.