Solidar Śląsko Dąbrow

Odszedł Tadeusz Jedynak

31 maja w wieku 68 lat po ciężkiej chorobie zmarł Tadeusz Jedynak, działacz śląsko-dąbrowskiej Solidarności, sygnatariusz Porozumienia Jastrzębskiego z 1980 roku, były poseł na Sejm RP.
 
– Tadeusz był bardzo prawym człowiekiem. Był też świetnym działaczem związkowym, cenionym za wiedzę merytoryczną, umiejętności negocjacyjne i organizacyjne. Podczas internowania umacniał nas swoją siłą. Później, w wolnej Polsce przez cały czas aktywnie wspierał Solidarność. M.in. organizował związkowe pikniki, które integrowały pokolenia. Wraz z jego śmiercią śląsko-dąbrowska Solidarność straciła jednego z najlepszych związkowców –  mówi Leszek Witelus, w latach 80. jeden z przywódców górniczej Solidarności, a prywatnie przyjaciel zmarłego.
 
Tadeusz Jedynak pochodził z Niesadnej koło Garwolina. Skończył technikum budowlane w Płocku. W latach 70. ub. wieku podjął pracę w kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju. Podczas strajków w 1980 roku był wiceprzewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i jednym z sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego, wynegocjowanego przez górników z komunistycznym rządem. W stanie wojennym był internowany. Po zwolnieniu działał w podziemiu. W czerwcu 1985 roku został ponownie aresztowany. Więzienie opuścił na mocy amnestii we wrześniu 1986 roku. W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu w podzespole górniczym. W latach 1991-1997  był posłem na Sejm RP I i II kadencji. Prowadził również działalność społeczną m.in. pomagał Polakom na Wschodzie.
 
W 1988 roku Tadeusz Jedynak został odznaczony  Krzyżem Kawalerskim, a w 2006 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
bea
 

Dodaj komentarz