Solidar Śląsko Dąbrow

Odszedł Lesław Frączek

Rodzina, bliscy, przyjaciele, koledzy z „Solidarności” pożegnali Lesława Frączka, jednego z założycieli „S” w Centralnym Ośrodku Informatyki Górnictwa i współorganizatora strajku w tej instytucji w grudniu 1981 roku, działacza „Solidarności Walczącej”. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 19 lutego w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach.

Uroczystości miały charakter państwowy. W ich trakcie odczytany został list premiera Mateusza Morawieckiego. – Jak bardzo ukochał pan Lesław Solidarność, która dla niego, podobnie jak dla milionów Polaków, była formą insurekcji, okazało się po narzuceniu stanu wojennego. Pan inżynier Frączek natychmiast zorganizował strajk okupacyjny w COIG, co przypłacił zwolnieniem z pracy – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że Lesław Frączek był także doradcą komitetu strajkowego w katowickiej kopalni Wujek. – Masakra na Wujku to początek prawdziwej epopei pana inżyniera Frączka. Epopei będącej materiałem na scenariusz ciekawego filmu akcji – dodał premier. Podkreślił, że Lesław Frączek blisko przez 8 lat skutecznie ukrywał się przed milicją i SB. W tym czasie był łącznikiem „Solidarności Walczącej”.

Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Lesława Frączka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W jego imieniu, odznaczenie rodzinie zmarłego przekazał Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.
Lesław Frączek urodził się w 1935 roku we Lwowie. W 1957 roku ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracował m.in. w Hucie Florian w Świętochłowicach, Zakładach Mechanicznych Łabędy oraz w Hucie Warszawa. Z Centralnym Ośrodkiem Informatyki Górnictwa związał się w 1974 roku. Zajmował się projektowaniem systemów informatycznych.

Przed SB ukrywał się od 16 grudnia 1981 roku do 28 czerwca 1989 roku, kiedy sam się ujawnił. W 1990 roku wrócił do pracy w COIG-u, a od 1998 roku był członkiem Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w tej instytucji. Aktywnie działał także w Stowarzyszeniu Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, gdzie przez wiele lat wchodził w skład Komisji Rewizyjnej.

Za swoją działalność w 2007 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 roku uhonorowano go Krzyżem Wolności i Solidarności.

Lesław Frączek zmarł 12 lutego. Miał 87 lat.

Agnieszka Konieczny