Solidar Śląsko Dąbrow

Odszedł Kornel Morawiecki

Kornel Morawiecki, twórca Solidarności Walczącej, jeden z legendarnych działaczy podziemia lat 80. nie żyje. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł 30 września. Miał 78 lat.
 
Kornel Morawiecki był uczestnikiem strajków studenckich we Wrocławiu w 1968 roku i akcji protestacyjnych przeciwko inwazji wojsk Ukąłdu Warszawskiego na Czechosłowację. Uczestniczył w druku i kolportażu ulotek potępiających pacyfikację robotniczych protestów na Wybrzeżu w 1970 roku. W 1980 roku współtworzył struktury NSZZ „Solidarność” na Dolnym Śląsku – był członkiem „S” na Politechnice Wrocławskiej, delegatem na I Walne Zebranie Delegatów Regionu Dolny Śląsk i delegatem na I KZD. Był też jednym z inspiratorów „Posłania do narodów Europy Wschodniej”. Po wprowadzeniu stanu wojenngo skutecznie unikał aresztowania. W 1982 roku po konflikcie w podziemnych strukturach „S” stanął na czele „Solidarności Walczącej”. Aresztowano go dopiero jesienią 1987 roku i wiosną 1988 roku wydalono z kraju. Na wieść o strajkach w sierpniu 1988 roku nielegalnie wrócił do Ojczyzny. Był przeciwnikiem Okrągłego Stołu.
 
W 2015 roku został posłem, kandydując z list Kukiz‘15. Był marszałkiem seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. W 2016 roku odszedł z Kukiz‘15 i założył ugrupowanie Wolni i Solidarni.
 
27 września 2019 roku, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej, został przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę odznaczony Orderem Orła Białego.
 
ny, Encyklopedia Solidarności
źródło foto: sejm.gov.pl/Paweł Kula
 

Dodaj komentarz