Solidar Śląsko Dąbrow

Odeszła dr Urszula Wenda

3 lipca w Katowicach odbyły się uroczystości pogrzebowe dr Urszuli Wendy, bohaterskiej lekarki, która niosła pomoc górnikom ranionym podczas pacyfikacji kopalni Wujek w grudniu 1981 roku. Pani doktor zmarła 26 czerwca. Miała 94 lata.

Dr Urszula Wenda pracowała wówczas w Dzielnicowej Przychodni Zdrowia w Katowicach-Ligocie. Gdy tylko dowiedziała się o pacyfikacji kopalni Wujek, podjęła próbę przedostania się na teren zakładu. Potajemnie wniosła na kopalnię lekarstwa oraz środki opatrunkowe i zaczęła udzielać pomocy rannym. Negocjowała z dowódcą ZOMO bezpieczne przewiezienie poszkodowanych do szpitali. Gdy na teren zakładu przybyła komisja lekarska, odważnie mówiła, że górnicy zginęli od ran postrzałowych. Teren kopalni opuściła dopiero po zakończeniu strajku. – Dla mnie była najodważniejszą kobietą uczestniczącą w strajku – mówi Stanisław Płatek, przewodniczący Komitetu Strajkowego w kopalni „Wujek” w grudniu 1981 roku.

W 2006 roku Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył dr Urszulę Wendę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Została także wyróżniona nagrodą „W imię człowieczeństwa” im. Ks. Bpa Jana Chrapka, przyznawaną przez Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego.

aga
źródło foto: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności