Solidar Śląsko Dąbrow

Od wtorku referendum w rybnickim szpitalu

9 kwietnia o godz. 7.00 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku rozpocznie się referendum strajkowe. Związki zawodowe, w tym Solidarność, walczą o podwyższenie wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników o 800 zł brutto.
 
Urna do głosowania zostanie wystawiona w sali konferencyjnej znajdującej się w pobliżu działu organizacyjnego. Od poniedziałku do piątku pracownicy będą mogli głosować w godzinach od 7.00 do 15.30, w sobotę od godz. 9.00 do godz. 13.00. Głosowanie potrwa do 18 kwietnia.
 
Jak informuje Piotr Rajman, przewodniczący Solidarności w szpitalu, dotychczasowe rozmowy płacowe między stroną związkową a pracodawcą zakończyły się fiaskiem. – Jak dotąd dyrekcja nie przedstawiła żadnych nowych propozycji. Pracownicy są coraz bardziej zniecierpliwieni i domagają się zdecydowanych działań, dlatego postanowiliśmy zorganizować referendum strajkowe. Terminy kolejnych rozmów płacowych pracodawca wyznaczył dopiero po tym, jak poinformowaliśmy o głosowaniu – mówi przewodniczący.
 
Spór zbiorowy w rybnickim szpitalu rozpoczął się w maju 2018 roku. Uczestniczą w nim wszystkie organizacje związkowe z wyjątkiem Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. W październiku zeszłego roku strona związkowa podpisała z pracodawcą porozumienie płacowe, które gwarantowało spełnienie części postulatów. Do kompromisu doszło dzięki determinacji pracowników, którzy 18 października rozpoczęli akcję strajkową. Wcześniej przed szpitalem zorganizowana została demonstracja, w której wzięło udział kilkaset osób. Problemami placówki zajęła się także Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach.
 
– W wyniku tych działań 24 października udało się podpisać porozumienie, dzięki któremu płace zasadnicze wzrosły o 400 zł brutto. Postanowiliśmy zakończyć strajk i zawiesić spór zbiorowy do 28 lutego. Nasz postulat w sporze zbiorowym to podwyżki płac o 1200 zł brutto. W październiku wywalczyliśmy 400 zł, teraz walczymy o pozostałe 800 zł – dodaje Piotr Rajman.
 
Jak zaznacza przewodniczący, wcześniej w szpitalu zbiorowych podwyżek nie było od 10 lat. W tym czasie płaca minimalna wzrosła o blisko 90 proc. Dlatego jeden z postulatów przedstawionych przez stronę związkową dotyczy zmian w systemie wynagradzania. Organizacje związkowe domagają się, by płace w szpitalu rosły proporcjonalnie do średniego wynagrodzenia w gospodarce. Piotr Rajman podkreśla, że w 2008 roku fizjoterapeuta zatrudniony w rybnickim szpitalu zarabiał 2400 zł brutto, a płaca minimalna wynosiła 1126 zł brutto. W 2018 roku zarobek fizjoterapeuty w dalszym ciągu wynosił 2400 zł brutto, ale płaca minimalna wzrosła do 2100 zł.
 
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku na umowach o pracę zatrudnionych jest blisko 1300 osób.
 
aga
 

Dodaj komentarz