Solidar Śląsko Dąbrow

Oczyszczacze powietrza trafią do przedszkoli

Zakup nawet 1000 oczyszczaczy powietrza dla 500 przedszkoli z województwa śląskiego – to najważniejsze założenia kolejnej edycji kampanii edukacyjnej „Mogę! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”. Na kampanię przeznaczonych zostanie 1,5 mln zł.
 
Kampania „Mogę! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” jest organizowana wspólnie przez Zarząd Województwa Śląskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W ramach kampanii w przedszkolach zorganizowane zostaną zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz akcje informacyjne dla rodziców. Będą one dotyczyły zdrowego trybu życia, wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie oraz sposobów zapobiegania niskiej emisji. Przedszkolom przekazane zostaną także materiały poświęcone tej tematyce. Placówki zainteresowane udziałem w kampanii do 30 czerwca powinny przesłać deklarację na adres e-mail: przedszkolak@slaskie.pl.
 
Kampania zainicjowana została w zeszłym roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki niej do 121 przedszkoli trafiło 500 oczyszczaczy powietrza. W akcji wzięło także udział Przedszkole Miejskie nr 24 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jaworznie, do którego uczęszczają m.in. dzieci chore na astmę. – W lutym tego roku otrzymaliśmy 5 oczyszczaczy, które pracowały bez przerwy do połowy marca, czyli do momentu zamknięcia przedszkola z powodu epidemii COVID-19 – mówi Ewa Duszyk, dyrektor tej placówki. Jak wyjaśnia, urządzenie cały czas monitoruje jakość powietrza. W momencie, gdy w pomieszczeniu zaczyna się unosić pył i powietrze staje się bardziej zanieczyszczone zapala się czerwona lampka i oczyszczacz automatycznie rozpoczyna intensywniejsze filtrowanie. – Tak się działo, gdy po leżakowaniu dzieci składana była pościel lub prowadziliśmy zajęcia ruchowe – mówi Ewa Duszyk. Jak podkreśla dyrektor przedszkola, w takiej sytuacji wystarczyło niespełna 30 minut, by powietrze zostało przefiltrowane. W jej ocenie korzystanie z oczyszczaczy powietrza przełożyło się na lepsze samopoczucie przedszkolaków. – Można było zauważyć, że dzieci są mniej senne i nie nużą się zbyt szybko. Zdecydowanie łatwiej im się oddychało, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci chorych na astmę – dodaje.
 
Małe dzieci są najbardziej narażone na szkodliwe skutki zanieczyszczonego powietrza. Wynika to z faktu, że biorą oddech częściej niż dorośli, a w ich płucach gromadzi się więcej toksycznych substancji, co może być przyczyną wielu chorób. Dlatego tak ważna jest każda inicjatywa wpływająca na poprawę jakości powietrza, którym oddychają.
 
Agnieszka Konieczny
 
 
 
 

Dodaj komentarz