Solidar Śląsko Dąbrow

Obchody rocznicy strajku w Fazosie

21 sierpnia związkowcy z Solidarności i samorządowcy z Tarnowskich Gór upamiętnili 37. rocznicę rozpoczęcia pierwszego na Górnym Śląsku strajku w 1980 roku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos. Pod pamiątkową tablicą, znajdującą się na terenie nieistniejącego już zakładu, oddali strajkującym hołd i złożyli kwiaty.
 
Jak podkreślał pod tablicą Jan Jelonek, przewodniczący Terenowej Sekcji Problemowej NSZZ Solidarność Powiatu Tarnogórskiego, dzięki determinacji robotników z Fazosu dziś Tarnowskie Góry zajmują ważne miejsce w najnowszej historii Polski. – Po tych wydarzeniach pozostała nie tylko pamiątkowa tablica, ale przede wszystkim wolność, jaką wywalczyli dla nas bohaterowie tamtych czasów – mówił Jan Jelonek.
 
Statuetką „Symbol wdzięczności tarnogórskiej Solidarności” związkowcy uhonorowali Marka Skwarczyńskiego, współorganizatora strajku w Fazosie. Otrzymał ją za aktywną działalność na rzecz Solidarności.
 
Obchody po raz ostatni zorganizowane zostały na terenie byłej fabryki Fazos, gdzie obecnie swoją siedzibę mają Zakłady Aparatury Chemicznej „Chemet”. – W przyszłym roku uroczystości odbędą się albo pod dzwonnicą przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła na placu Gwarków, albo pod miejskim ratuszem. Oryginalna tablica zostanie wmurowana w ścianę dzwonnicy, a jej replikę planujemy zamontować na budynku magistratu – informuje Jan Jelonek.
 
Strajk w Fazosie był pierwszym robotniczym protestem na Górnym Śląsku w sierpniu 1980 roku. Obok postulatów płacowych i socjalnych robotnicy przedstawili też żądania o charakterze ogólnospołecznym i solidarnościowym z zakładami pracy protestującymi na Wybrzeżu.
 
bg
Źródło foto: Telewizja TG Stacja
 

Dodaj komentarz