Obchody rocznicy pacyfikacji KWK Wujek

16 grudnia odbędą się obchody 29. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek. Podczas uroczystości odsłonięta zostanie tablica poświęcona pamięci tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Andrzeja Przewoźnika, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Uroczystości rozpoczną się, jak co roku, mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 16.00. Następnie obchody przeniosą się pod Pomnik-Krzyż, gdzie będzie odczytany apel poległych i zostaną złożone wieńce odsłonięta, a w Muzeum Izbie Pamięci zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Andrzeja Przewoźnika.  – Pamięć o Andrzeju Przewoźniku nie może zaniknąć, szczególnie tutaj na Wujku. Ten człowiek zrobił bardzo wiele dla upamiętnienia poległych górników, czy to w formie finansowego wsparcia na remont pomnika, czy dotacji na nasze wydawnictwa. Bez jego wsparcia nasze muzeum na pewno nie zostałoby otwarte w grudniu 2008 roku – mówi Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16.12.1981.

W uroczystościach wezmą udział m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski, przewodniczący Komisji Krajowej Solidarności Piotr Duda,  minister pracy  i polityki socjalnej Jolanta  Fedak oraz  Andrzej Kunert, obecny sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podczas uroczystości zostanie odczytany list przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka do uczestników obchodów.

Plan uroczystości:
godz. 14.00 – przyjazd prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do Muzeum Izby Pamięci                                             Górników KWK Wujek, następnie zwiedzanie muzeum, wpis do księgi pamiątkowej, rozmowa z przewodniczącym Komisji Krajowej Piotrem Dudą
godz. 16.00  – msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego,
ok. godz. 17.30 – przemarsz pod Pomnik-Krzyż